1407 (1107) 2020-04-24 - 2020-05-07

Seniorze, zostań w domu

Jeśli jesteś osobą starszą, to znaczy, że jesteś w grupie najbardziej narażonej na infekcje. W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia pandemii koronawirusa przygotowaliśmy zbiór zaleceń, które pozwolą minimalizować zagrożenie.

Nie wychodź z domu bez wyraźnej przyczyny. Wszystkie sprawy urzędowe możesz załatwić drogą elektroniczną. Jeśli nie masz dostępu do internetu, poproś kogoś z rodziny. Jeśli nie są to sprawy pilne, załatw je w późniejszym terminie. W razie wątpliwości skontaktuj się z miejską infolinią – Gdyńskie Centrum Kontaktu 58 626 26 26.
Zakupy czy wyjście z psem powierz komuś z rodziny. Jeśli jesteś samotny, poproś sąsiada, ale pamiętaj, by była to osoba, którą znasz.
Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z czyjeść pomocy, zrób niezbędne zakupy w godz.10.00-12.00. Specjalnie z myślą o seniorach wszystkie sklepy, drogerie i apteki w dni powszednie w tych godzinach są otwarte TYLKO dla osób w wieku 65+.
Unikaj kontaktu z dziećmi i młodzieżą, którzy mogą przechodzić koronawirusa bezobjawowo, jednocześnie zarażając innych.
Unikaj kontaktu z osobami, które są w trakcie kwarantanny.
Nie dotykaj klamek, przycisków w windach, powierzchni ogólnodostępnych. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Chcąc uchronić się przed koronawirusem, zadbaj o podstawy higieny, takie jak częste mycie rąk. Wirus znajdujący się na dłoniach ginie podczas ich dokładnego mycia. Należy używać wody z mydłem, a jeżeli nie mamy do nich dostępu – płynów lub żeli na bazie alkoholu (min. 60%),
Jeśli zaobserwujesz u siebie występowanie kaszlu, trudności w oddychaniu, gorączki czy ogólnego osłabienia, bezzwłocznie powiadom telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni (ul. Starowiejska 50). Numer telefonu 58 620 17 98 lub 58 620 57 44. Telefon alarmowy do Sanepidu w Gdyni 605 462 480.
Do bliskich zadzwoń i porozmawiaj.