1409 (1109) 2020-05-15 - 2020-05-21

Gdynia.pl – czytaj po ukraińsku

Gdynia, miasto nowoczesne i otwarte, cały czas zmienia i dostosowuje się do potrzeb mieszkańców. Również w wirtualnym świecie takie zmiany są niezbędne po to, aby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do wiadomości o swoim mieście. Chcąc ułatwić dotarcie do najważniejszych informacji i pomóc obywatelom Ukrainy, na stronie gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim.
Gdynia zawsze była miastem otwartym. Stworzyli ją imigranci z różnych części Polski i świata. Jeśli wrócimy do początków naszej historii, zobaczymy wioskę rybacką, która w ciągu jednej dekady na początku XX wieku stała się miastem setek tysięcy ludzi. Wielu, szukając marzeń o lepszym życiu, znalazło tu swoje miejsce na ziemi. Dziś jest podobnie - imigranci z różnych stron Polski, Europy i świata chętnie osiedlają się w Gdyni.
Gdynia jest atrakcyjnym miastem dla obcokrajowców, zarówno dla tych przyjeżdżających odpocząć, jak i dla tych, którzy chcą zostać na dłużej. W mieście z łatwością znajdziemy również dobrą edukację dla dzieci i uczelnie oferujące programy wspierające edukację obcokrajowców. Prowadzone są centra informacyjne dla nowych mieszkańców, organizowane są kursy języka polskiego dla dorosłych, dodatkowe godziny nauki dla dzieci, a także pomoc w sytuacjach kryzysowych.
– Nauka języka, wynajem mieszkania, wybór przedszkola lub szkoły dla dzieci, transport ekologiczny, czas wolny - to ważne rzeczy dla tych, którzy zdecydowali się na pracę w Gdyni. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, przygotowaliśmy przewodnik po pracy i życiu w naszeym mieście. Serdecznie zachęcam do korzystania z niego – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
Z myślą o obywatelach Ukrainy, którzy coraz częściej i chętniej zostają w naszym mieście na dłużej, na stronie gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w języku ukraińskim. Znajduje się tu poradnik, starannie skonstruowany i opracowany tak, aby w jednym miejscu znalazły się niezbędne informacje na temat zatrudnienia i zameldowania, pracy samorządu, komunikacji miejskiej czy też dostępnych w mieście atrakcji kulturalnych i sportowych. W poradniku można także znaleźć niezbędne informacje na temat opieki medycznej, oświaty oraz podpowiedzi, gdzie w Gdyni można ciekawie spędzić czas.
Strona gdynia.pl dostępna jest także w wersji angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz szwedzkiej. Język strony można dowolnie przełączać wybierając opcję dostępną w prawym górnym rogu. Zachęcamy do korzystania ze strony i jej udostępniania. To kopalnia wiedzy, która z pewnością będzie pomocna dla obcokrajowców, którzy zdecydują się zostać w Gdyni na dłużej.

ikona