Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1409 (1109) 2020-05-15 - 2020-05-21

Zmiany w organizacji ruchu na Grabówku

Spore zmiany szykują się na Grabówku. Zgodnie z intencją mieszkańców odcinek ulicy Beniowskiego będzie umożliwiał przejazd tylko w jednym kierunku. Tymczasem na ulicy Kapitańskiej autobus będzie zatrzymywał się przy nowoczesnych antyzatokach. Nowa organizacja ruchu przyniesie zatem wyczekiwane uspokojenie ruchu i większy ład w zakresie parkowania.
Kwestie związane z organizacją ruchu, problemami parkingowymi na ulicy Beniowskiego były wielokrotnie podnoszone podczas dzielnicowych spotkań. Decyzja o zmianie organizacji ruchu jest następstwem konsultacji społecznych.
Wcześniej gdyński ZDiZ wprowadził elementy uspokajające ruch na ulicach Kapitańskiej i Grabowo. Wykonano tam m.in. wyniesione przejścia dla pieszych i progi zwalniające.

Ulica Beniowskiego będzie jednokierunkowa, od ul. Grabowo do ul. Demela. Z kolei na odcinku, od ul. Kapitańskiej (placu Neptuna) do ul. Demela, będzie funkcjonował ruch dwukierunkowy.
Trzy przystanki autobusowe na ul. Beniowskiego w kierunku od Placu Neptuna do ul. Grabowo zostaną zlikwidowane. W zamian zostaną wyznaczone trzy nowe przystanki na jednokierunkowej ulicy Kapitańskiej w kierunku Chyloni: przy pl. Neptuna, przy schodach łączących z ul. Beniowskiego, przed skrzyżowaniem z ul. Grabowo.
Dwa przystanki zostaną wykonane w nowoczesnej formule antyzatok (inaczej peronu półwyspowego, wysepki autobusowej, czyli miejsca poszerzenia chodnika kosztem jezdni w bezpośrednim rejonie przystanku).
Dzięki nim pojazdy komunikacji miejskiej będą zatrzymywały się na lewym pasie, a prawy będzie oddelegowany do parkowania. Antyzatoki sprawią, że pojazdy jadące za autobusem nie będą mogły go wyprzedzić w trakcie jego postoju. Będą też bezpiecznym miejscem oczekiwania na przyjazd autobusu.

ikona