1410 (1110) 2020-05-22 - 2020-05-28

Dajmy spokój fokom

Urodzone na przełomie lutego i marca młode foki odwiedzają gdyńskie wybrzeże. Nie wszyscy ludzie wiedzą jak się właściwie przy spotkaniu zachować. Mylą naturę z ZOO albo cyrkiem, dzikie zwierzę z maskotką.
W ostatni weekend na Molo Południowym pojawiły się szczeniaki foki szarej, które już się usamodzielniły i podróżują po wodach Zatoki Gdańskiej. To nowe miejce, gdzie można spotkać te dzikie zwierzęta. Ich głównym zagrożeniem jest kurczenie się terenów, które naturalnie zamieszkują. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF zaobserwowali na molo cztery młode.
– Foka szara żyje zarówno w wodzie jak i na lądzie – mówi Michał Krause z Błękitnego Patrolu WWF w Trójmieście, biolog i pracownik gdańskiego ogrodu zoologicznego. – Czyli musi mieć możliwość wyjścia na ląd. Tu odpoczywają.
Ale na molo pojawiło się też wielu spacerowiczów. Spotkanie tych dwóch gatunków – człowieka i foki, bywa dla pierwszego zabawne a dla drugiego stresujące. Dla obu może być też groźne.

WWF we współpracy ze Stacją Morską UG na Helu rozstawia od 2010 roku tablice informujące, jak zachować się przy spotkaniu morskich zwierząt. Jedna z tablic stoi w Orłowie. W przyszłym tygodniu odnowiona tablica wróci na Plażę Miejską, a dwie nowe staną w Babich Dołach i na Oksywiu. W związku z tym, że teraz foki goszczą również na Molo Południowym, jest plan by i tam umieścić informację.
Błękitny Patrol WWF jest w stałym kontakcie i współpracuje ze Strażą Miejską w Gdyni i z Urzędem Miasta Gdyni.
Gdy zobaczymy żywą fokę lub natrafimy na jej zwłoki, należy zawiadomić Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009).

ikona