Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1410 (1110) 2020-05-22 - 2020-05-28

Zastrzyk finansowy dla kultury w epidemii

Biblioteka, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Muzyczny i Pomorska Fundacja Filmowa zorganizują nowe kulturalne projekty online. Łącznie niemal 240 tysięcy zł trafi do gdyńskich instytucji kultury, które aplikowały do ministerialnego programu „Kultura w sieci”. W planach m.in. niuanse powstawania musicalu, więcej gdyńskiego modernizmu w sieci czy wymiana cennej wiedzy między bibliotekami i bibliotekarzami.
Będzie jeszcze więcej kultury w formie online, która pozwoli zagospodarować wolny czas podczas pandemii. Do wyboru zarówno coś dla fanów teatru, jak i coś dla kinomaniaków. Skorzystają też fani architektury i… pracownicy bibliotek z całego kraju. Wszystkie projekty zostaną zrealizowane w sieci maksymalnie do końca października tego roku.
Ministerialne dotacje z prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu „Kultura w sieci” otrzymały cztery instytucje działające w Gdyni. To Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Muzeum Miasta Gdyni i Pomorska Fundacja Filmowa. Do każdej z nich trafią środki, które mają pomóc w przygotowaniu nowych form wydarzeń kulturalnych związanych bezpośrednio z ich codzienną działalnością.
Najwyżej oceniono wniosek złożony przez Muzeum Miasta Gdyni, które na realizację projektu „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci” otrzyma aż 91 tysięcy zł wsparcia. Podobna kwota, bo 90 tysięcy zł zasili Pomorską Fundację Filmową, która zaproponowała działanie pod nazwą „Nowa przestrzeń kina. Filmowa edukacja i kultura w sieci”. Wysoko oceniono pomysł Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, który odpowie internetowym widzom na pytanie „Jak powstaje musical?”, a pomoże w tym 35 tysięcy zł z ministerialnej kasy. Biblioteka Gdynia adresuje z kolei swój projekt „Kierunek Wizerunek” do samych bibliotekarzy, którzy będą mogli skuteczniej promować działania swoich placówek. Na ten cel przyznano 20 tysięcy zł dotacji.
Program dotacyjny „Kultura w sieci” to łącznie 60 milionów zł pochodzących ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacje wspierają realizację projektów upowszechniających dorobek kultury, warsztatów i webinariów, wydarzeń kulturalnych transmitowanych w sieci, cyfrowego udostępniania zasobów muzealnych i bibliotecznych, a nawet tworzenia stron, aplikacji i wydawnictw z dziedziny kultury. Fundusze podzielono między 1182 organizacje z całej Polski: samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, fundacje i działalności gospodarcze. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w internecie.

ikona