Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
1412 (1112) 2020-05-29 - 2020-06-04

Tydzień Profilaktyki: Nowa forma, nowe działania

Sytuacja zdrowotna na świecie wymusiła na ludziach przeformułowanie pracy, spędzania czasu wolnego, realizacji swoich zainteresowań oraz relacji. Chociaż wiele z aktywności musiało zostać wstrzymanych. Tydzień Profilaktyki Uzależnień nie znika, a zmienia formę oferując jednocześnie nowe działania i dodatkowo jednoczy różne inicjatywy w tym jednym, acz szczególnym tygodniu.
Tydzień Profilaktyki Uzależnień to coroczny czas, w którym różne organizacje pomocowe oferują specjalne aktywności, organizują wydarzenia i warsztaty, przypominając jednocześnie o dbaniu o swoje zdrowie fizyczne, psychiczne oraz o uważności na własny dobrobyt. To już III edycja tego specjalnego i ważnego dla Gdyni wydarzenia. W tym roku w działania włączyły się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Stowarzyszenie OVUM, Ruchy AA i NA Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, Gdyńska Szkoła Filmowa, Warsztat Relacji oraz księgarnia Bookarnik. Wspólnie, przez siedem dni począwszy od 1 czerwca rozmawiać będziemy o profilaktyce uzależnień oraz dobrych relacjach jako czynniku chroniącym przed ryzykownymi zachowaniami. Dobre relacje postrzegamy bowiem jako taką część życia człowieka, która może zapewnić tak i poczucie bezpieczeństwa, jak i wsparcie, którego możemy potrzebować w trudnych chwilach naszej codzienności. Do proponowanych działań zapraszamy wszystkich mieszkańców.
– Wierzymy, że duża część profilaktyki może być naprawdę przyjemna. To dbanie o bliskich, to wspólne gry, rozmowy, szczere relacje, które pozwalają nam na zachowanie równowagi w życiu. – mówi Piotr Prósinowski z Działu Profilaktyki Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Gdyni.
– Chcąc wspierać dobre relacje, przygotowaliśmy szereg ciekawych wydarzeń i materiałów, z których mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Gdyni. – dodaje Aleksandra Rusak z Zespołu do spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.
Tydzień profilaktyki Uzależnień musiał dostosować się do realiów dystansu społecznego. Bezpieczny dystans to obecnie także dbanie o bliskich i znajomych. Zachowując nowe standardy bezpieczeństwa, większa część aktywności przeniosła się do Internetu, jednakże wymóg ten to także okazja do zaoferowania i pokazania czegoś, czego dotychczas nie oferowaliśmy. Zupełnie nowe materiały, warsztaty online, rozmowy… W repertuarze działań znaleźć można warsztaty z treningu uważności, darmowy dostęp do materiałów edukacyjnych, filmy i inne nagrania na ważne treści edukacyjne, teksty na łamach Ratusza… To wszystko oraz wiele więcej już od 1 czerwca.
Więcej informacji i materiałów można znaleźć na stronach:
www.zdrowagdynia.pl
– Facebook: Gdynia Wspiera, Dział Profilaktyki, Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Gdynia Rodzinna, Klub Krokus.
Wszystkich zapraszamy do śledzenia informacji oraz udziału w przygotowanych aktywnościach.

ikona