Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1415 (1115) 2020-06-26 - 2020-07-02

Gdynia uczciła Króla Kaszubów

Był wyjątkową postacią, zasłużoną zarówno dla Gdyni, Kaszub, jak i całego Pomorza. Mowa o Antonim Abrahamie, nazywanym Królem Kaszubów. Z okazji 97. rocznicy jego śmierci, w Gdyni obchodzone były Dni Abrahamowe. Kaszubskimi flagami przyozdobiono ul. Świętojańską, a na cmentarzu oksywskim i placu Kaszubskim zaprezentowano pamiątkowe tablice i wystawę fotografii.
20 czerwca odprawiono mszę św. w kościele pw. Michała Archanioła na Oksywiu w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Zaprezentowana też tablicę związaną z postaciami Bernarda Chrzanowskiego i ks. Antoniego Muchowskiego.
23 czerwca na placu Kaszubskim symbolicznie otwarto wystawę „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii”. Projekt pokazania tych fotografii został zapoczątkowany przed dwoma laty z inicjatywy Marcina Scheibe – prawnuka JakubaElżbiety, uwiecznionych na popularnej ławeczce Kaszubów na placu Kaszubskim.
Potem uroczystości przeniosły się na skrzyżowanie ul. 10 Lutego i Mściwoja. Tam zaprezentowano okolicznościowy baner autorstwa artystki Małgorzaty Bądkowskiej. Pracę umieszczono na kamienicy rodziny Ciarów przy ul. Mściwoja 10, gdzie można ją oglądać do końca lipca.