UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1415 (1115) 2020-06-26 - 2020-07-02

KLIMATyczna Świętojańska od 4 lipca

4 lipca ulicą Świętojańską pojedziemy w jedną stronę, chyba że skorzystamy z roweru lub komunikacji miejskiej. Zmiana organizacji ruchu na głównej arterii to kolejny element projektu KLIMATycznego Centrum Gdyni.

Ulica Świętojańska to jeden z symboli miasta. Kojarzą ją mieszkańcy i turyści. Niegdyś znana jako prestiżowe miejsce handlu, dziś jako zagłębie dobrych restauracji i jedna z najchętniej odwiedzanych przez spacerowiczów ulic w Gdyni. To jeden z najważniejszych elementów dużej metamorfozy, którą przechodzi w ostatnich miesiącach centrum miasta – KLIMATycznego Centrum Gdyni.
– Wdrażamy projekt, nad którym pracowaliśmy od wielu miesięcy i który będziemy konsekwentnie realizować także w najbliższych latach – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. To konkretne działania związane ze zmianami klimatycznymi i ich wpływem na nasze najbliższe otoczenie. Centrum po tych zmianach będzie pełne życia, przyjazne i czyste, a rozwiązania, które przygotowaliśmy, zmodyfikują też przyzwyczajenia transportowe naszych mieszkańców – dodaje prezydent Gdyni.
4 lipca wejdzie w życie zapowiadana zmiana organizacji ruchu. Świętojańska będzie jednokierunkowa, otwarta dla obustronnego ruchu komunikacji miejskiej i rowerów.
Zmiany obejmują odcinek od wysokości skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z al. Marsz. Piłsudskiego.
O wszystkich zmianach poinformuje nowe oznakowanie. Największa nowość, wprowadzenie jednokierunkowej organizacji ruchu obejmie samochody osobowe poruszające się na wspomnianym odcinku od ul. 10 Lutego do al. Marsz. Piłsudskiego. Możliwe będzie poruszanie się jedynie w kierunku prowadzącym do Urzędu Miasta Gdyni.
Rowerzyści zyskają szeroki na 1,5 m pas rowerowy, który umożliwi im bezpieczną jazdę po odmienionej Świętojańskiej w obu kierunkach. Powstaną też nowe śluzy dla rowerów, które pozwolą bezpiecznie pokonać skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Tak samo jak do tej pory, w obu kierunkach będą poruszać się trolejbusy.
Świętojańska już od dawna stanowi strefę tempo 30 – teraz egzekwowanie przepisów będzie skuteczniejsze dzięki zwężeniu pasa ruchu i usunięciu dotychczasowego podziału jezdni, co wymusi na kierowcach „osobówek" zdjęcie nogi z gazu. Liczba miejsc parkingowych pozostanie niezmieniona. Piesi zyskają więcej zieleni i przestrzeni przy początkowym fragmencie al. Marsz. Piłsudskiego – dotychczasowy prawoskręt w Świętojańską zostanie przekształcony w przyjazną przestrzeń z trawnikiem i ławkami.