Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1415 (1115) 2020-06-26 - 2020-07-02

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania

Gdynia, podobnie jak inne polskie miasta, wprowadza zmiany w Strefie Płatnego Parkowania. W efekcie uchwały Rady Miasta nr XIX/602/20 z 15 maja 2020 roku od 1 lipca kierowcy będą musieli stosować się do nowych zasad i taryfikatora za brak ważnego biletu parkingowego.
Aby poinformować jak największą rzeszę kierowców gdyńscy kontrolerzy, umieszczają za wycieraczkami aut ulotki informacyjne.
Jakie zmiany czekają kierowców?
Wiele z poniższych zmian wpłynie na uszczelnienie systemu windykacji, zwiększenie rotacji pojazdów i tym samym dostępność miejsc parkingowych. A warto przypomnieć, że zgodnie ustawą, nie mniej niż 65 % wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania miasto przeznacza m.in. remonty chodników, nową infrastrukturę rowerową, miejskie tereny zielone czy inwestycje w zakresie transportu zbiorowego.
Od 1 lipca gdyńscy kierowcy podczas zakupu biletu będą musieli obowiązkowo wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
Również od 1 lipca wysokość opłaty dodatkowej za nieuiszczenie opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania będzie wynosić 150 zł (dotychczas 30 zł). Taka stawka będzie obowiązywać w przypadku wniesienia opłaty dodatkowej do 7 dniu. Ale już po 7 dniach opłata dodatkowa wzrośnie do 200 złotych. Jak podkreślają urzędnicy gdyńskiego ZDiZ opłaty dodatkowe nie zmieniały się przez wiele lat. Teraz opłata za brak biletu zrówna się do poziomu opłaty dodatkowej (mandatu), jaką musi uiścić podróżny w komunikacji publicznej.
Kolejną bardzo istotną zmianą będą reguły dotyczące możliwości nabycia abonamentu typu „M”, czyli abonamentu dla mieszkańca. Uszczelniono zapisy, które sprawią, że ten preferencyjny abonament typu „M” będzie dedykowany tylko dla osób zameldowanych na pobyt stały lub tymczasowy w Gdyni. Ponadto adres meldunku będzie musiał być zgodny z obszarem dzielnicy, w której mieszkaniec będzie chciał korzystać z miejsca parkingowego. Co więcej, osoby chcące korzystać z abonamentu mieszkańca będą musiały udokumentować rozliczenie PIT-u w gdyńskiej skarbówce.
Przypomnijmy, że obecnie miesięczny abonament dla mieszkańca na okres od 1 do 5 miesięcy wynosi 30 zł. Z kolei przy zakupie abonamentu na okres od 6 do 12 miesięcy mieszkaniec zapłaci 25 zł miesięcznie. Stawki te zostaną utrzymane, ale tylko dla tych mieszkańców, którzy spełnią powyższe kryteria. Stawki te dotyczą abonamentu na pierwszy pojazd. Jeśli jednak w gospodarstwie domowym znajdują się kolejne samochody, to zgodnie z nową uchwałą stawki abonamentu mieszkańca będą wyższe.
Szczegóły i cennik abonamentów można znaleźć w uchwale dostępnej na https://bip.um.gdynia.pl (wpisując w wyszukiwarce XIX/602/20).

ikona