1422 (1122) 2020-09-11 - 2020-09-17

Lodówka dla potrzebujących

Przy wejściu do dolnego kościoła oo. Franciszkanów pojawiła się pierwsza w mieście lodówka społeczna. Potrzebujący już skorzystali z pomocy. Wystarczy przyjść i włożyć do środka oryginalnie zapakowaną żywność – np. konserwy, gotowe dania, warzywa czy owoce. Potrzebujący sami mogą skorzystać z darów i zabrać to, czego im najbardziej brakuje.

Pomysł był oddolny, do kościoła zgłosiła się grupa młodych ludzi, którzy organizowali społeczny projekt w ramach Gdyńskiej Akademii Młodych, realizowanej przez Fundację PSC. Pomysł wsparło finansowo miasto. Inicjatorzy zaczerpnęli opinii lokalnego sanepidu, a franciszkanie zapewnili miejsce i prąd niezbędny do działania lodówki. Lokalna społeczność uzupełnia jej wnętrze.
Lodówka stoi przy wejściu do dawnego dolnego kościoła przy ul. Ujejskiego na Wzgórzu św. Maksymiliana. Ta lokalizacja osobom potrzebującym kojarzy się z różnymi formami pomocy – od współorganizowanej z miastem wigilii czy śniadań wielkanocnych po działalność lokalnego Caritasu. Dzięki temu łatwiej dotrzeć z żywnościową pomocą do tych, którym najbardziej się przyda.

– Lodówka jest charakterystyczna, jej drzwi są przezroczyste, w środku jest oświetlona i widać ją z daleka. Można przyjść zupełnie anonimowo, bez skrępowania i wziąć z lodówki to, czego się potrzebuje. Wczoraj było trochę produktów, dzisiaj nie ma w niej nic. To pokazało, że taka inicjatywa była potrzebna i rozwiązanie zdaje egzamin – mówi o. Piotr Matuszak, gwardian i proboszcz Parafii św. Antoniego w Gdyni.

Lodówka społeczna powstała dzięki pracy zespołu, którzy współtworzyli: Tomasz Dranicki, Wojciech Zawiślański, Maurycy Szmuc, Jakub Sadowski, Hubert Różański, Elwira Safader, Sandra Szweda, Marysia Grzelka, Kasia Bilska i Kinga Kostuch.

Zasady funkcjonowania społecznej lodówki reguluje regulamin, który można też znaleźć na facebookowej stronie gdyńskiej lodówki. Najważniejsze jest to, że produkty muszą być oryginalnie zapakowane przez producenta i z aktualną datą ważności. Nie wolno wkładać do lodówki alkoholu. Należy używać rękawiczek i zawsze domknąć drzwi.