Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1422 (1122) 2020-09-11 - 2020-09-17

Nowy park kieszonkowy przy ulicy Jana Kilińskiego

Mieszkańcy Gdyni mogą już korzystać z uroków parku kieszonkowego zlokalizowanego przy splocie ul. Kilińskiego z Abrahama. To kolejna zielona inwestycja w ramach KLIMATycznego Centrum.

Gdynia konsekwentnie rozwija obszary zielone, a przyjazne przestrzenie miejskie w otulinie zieleni cieszą się coraz większą popularnością wśród mieszkańców. Park Centralny, „ziołowa oaza” na Dąbrowie, molo Południowe, skwer i ogród deszczowy w Wielkim Kacku czy park przy ul. Dantyszka to tylko część inwestycji w ramach zielonej strategii Gdyni.

na zdjęciu park przy ulicy Kilińskiego
fot. Ogrodnik Miasta

Park przy ul. Kilińskiego wpisuje się we współczesne trendy i potrzeby projektowania zieleni w warunkach miejskich. Oddana przestrzeń jest nie tylko miejscem wypoczynku dla mieszkańców, ale także dzięki przyjaznym środowisku nawierzchniom przepuszczalnym zatrzymuje znaczne ilości wód opadowych w gruncie i zasila nimi ogród deszczowy. W projekcie „kieszonki”, realizowanej w ramach KLIMATycznego Centrum znalazły się rozwiązania uwzględniające zmiany klimatyczne, małą retencję i zachowanie bioróżnorodności. Na terenie parku pojawiły się krzewy, byliny, rośliny cebulowe, drzewa, trawnik i nawierzchnie mineralne.

Inspiracją projektu była twórczość modernistyczna holenderskiego malarza Pieta Mondriana. W przestrzeni parku zostały wykonane geometryczne niebieskie i czerwone nawierzchnie, które komponują się z naturalną zielenią roślin. Całość dopełniły elementy małej architektury: geometryczne ławki i siedziska betonowe wykończone trwałym drewnem egzotycznym. Przewidziano również atrakcję dla dzieci w postaci trzech trampolin wbudowanych na stałe w nawierzchnię parku. Inwestycję koordynował Wydział Ogrodnika Miasta.