1422 (1122) 2020-09-11 - 2020-09-17

Podsumowanie lata 2020 na gdyńskich kąpieliskach

Za nami kolejny rok na gdyńskich kąpieliskach, które funkcjonowały od 26 czerwca do 31 sierpnia. Codziennie bezpieczeństwa strzegło 35 ratowników na czterech kąpieliskach: Śródmieście, Redłowo, Orłowo oraz Babie Doły. Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego dodatkowo wspierała działania na kąpieliskach oraz poza nimi. Wszystko po to, aby po zakończeniu sezonu móc powiedzieć: było bezpiecznie! Od 1998 roku na gdyńskich kąpieliskach morskich nie utonął nikt. Do końca września na plaży w Śródmieściubędzie dyżurowała Grupa Interwencyjna Ratownictwa Wodnego.​
Do dyspozycji osób czuwających nad bezpieczeństwem nad wodą był następujący sprzęt: cztery łodzie motorowe, dwa pojazdy ATV z przyczepami oraz dwa skutery ratownicze z platformą. W Śródmieściu ratownicy dysponowali też wózkiem kąpielowym dla osób z niepełnosprawnością ruchu, a na każdym kąpielisku morskim znajdował się punkt pomocy, który był wyposażony w sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz defibylator AED. Ratownicy dużą wagę przykładali do działań prewencyjnych do których zaliczały się patrole akwenów niestrzeżonych, rozdawanie opasek z numerem telefonu oraz książeczek dla dzieci.
Do najczęstszych zdarzeń, do których interweniowali ratownicy, zaliczają się akcje poszukiwawcze dzieci lub rodziców, pomoc osobom, które przeceniły swoje umiejętności pływackie lub przebywającym na dmuchanych zabawkach, interwencje wobec osób przebywających na akwenach zabronionych tj. torze podejściowym do portu i przystani jachtowej, torpedowni oraz w stosunku do osób skaczących z orłowskiego molo.
Przez cały sezon letni stan wód w kąpieliskach był nadzorowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni. Na bieżąco były pobierane próbki wody, codziennie były aktualizowane serwisy kąpieliskowe, które zawierały najważniejsze informacje dot. koloru flagi, stanu morza, temperatura wody i powietrza. Serwis kąpieliskowy był dostępny na stronie internetowej gdyniasport.pl oraz sk.gis.gov.pl.

ikona