1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów 3 października online

22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów odbędą się wyjątkowo bez udziału publiczności, 3 października. Wydarzenie zostanie ograniczone do jednego dnia. Wypełnią go prelekcje autorów największych polskich dokonań eksploracyjnych 2019 roku. Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdynia.pl.


Nie ulegają zmianie dotychczasowe zasady przyznawania „Kolosów”. Zostaną one przyznane za wybitne dokonania eksploracyjne w pięciu kategoriach: „Alpinizm”, „Eksploracja jaskiń”, „Podróże”, „Żeglarstwo”, „Wyczyn”. Znamy już laureata „Super Kolosa”. Został nim himalaista Ryszard Pawłowski, jeden z największych wspinaczy złotej ery polskiego himalaizmu.

Prezydent miasta wraz ze współorganizatorem Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów mają nadzieję, że w marcu 2021 roku nic nie stanie na przeszkodzie, by tradycja gdyńskich spotkań podróżniczych w dotychczasowej, otwartej formule była kontynuowana.
Oprócz Kolosów przyznane zostaną nagrody finansowe Miasta Gdyni: Nagroda im. Andrzeja Zawady i Nagroda Wiecznie Młodzi. Pierwsza to istniejąca od 2002 r. nagroda fundowana przez Gdynię w kwocie 15 tys. zł, przyznawana dorocznie przez Kapitułę Kolosów autorowi lub autorom najciekawszego zgłoszonego do niej projektu wyprawy. Laureatami nagrody mogą zostać wyłącznie osoby do 35 roku życia i muszą przeznaczyć ją na realizację wyprawy. Druga z nagród to finansowe wsparcie w wys. 15 tys. zł dla podróżników, którzy przekroczyli 65. rok życia.

Nowością jest Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego. Otrzyma ją autor najciekawszej, debiutanckiej książki o tematyce podróżniczej, która została wydana w roku 2019. Patronem nagrody będzie Maciej Kuczyński, zmarły latem 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników. Laureat otrzyma statuetkę i ufundowany przez jednego z członków Kapituły Kolosów czek na 5000 zł. Z powodu zmiany formuły nie zostaną przyznane: Nagroda Dziennikarzy i Nagroda Publiczności.

Transmisja online będzie dostępna na stronach: gdynia.pl i kolosy. pl, a także na profilach FB Gdyni i Kolosów: www.facebook.com/Gdynia i www.facebook.com/kolosy.org.