1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Brzózka i Borowiecka najlepsi w Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim

Krajowa śmietanka kolarstwa górskiego, doskonała sportowa atmosfera i emocje do samej mety – to najkrótsze streszczenie jubileuszowej, piętnastej edycji 7R CST MTB Gdynia Maratonu. Poznaliśmy podczas niej mistrzów Polski XCM oraz mistrzów Polski Amatorów.

20 września na starcie podziwiać mogliśmy czołówkę kolarzy górskich z całej Polski. W wyścigu głównym, na dystansie 90 km, wystartowało aż 160 zawodników, czym pobito ubiegłoroczny frekwencyjny rekord polskich zawodów tej rangi w naszym kraju, osiągnięty w ubiegłym roku w Gdyni. Wyścig na koronnym dystansie zdominowali zawodnicy JBG-2 Cryospace, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca.

Mistrzem Polski ponownie został Adrian Brzózka z czasem 3 godz. 26 min. i 25 s. Na podium stanęli także Krzysztof Łukasik (3:26:25) i Jakub Zamroźniak (3:29:45). Ubiegłoroczny zwycięzca na metę wjechał szósty.
Najlepszą góralką w kraju okazała się ponownie Barbara Borowiecka z czasem 4 godz. 3 min. i 39 s. Za nią na metę wjechały Zuzanna Krzystała z czasem 4:04:40 i Anna Sadowska z czasem 4:12:39.
Zawody rozpoczęto na najkrótszym dystansie 30 km, na którym rywalizowali zawodnicy Gdynia Fun i Gravel. Najlepsi byli w nich Łukasz Kwaśniewski z czasem 1:08:54 i Anna Ronkiewicz z rezultatem 1:31:41.

Na szczególną uwagę zasługuje postawa Hanny Fijałkowskiej, która nie wykorzystała na mecie błędu Julii Zięby. Jej rywalka przed finiszem pomyliła rozjazdy. Za swoją postawę, zawodniczka otrzymała od organizatorów nagrodę fair play.

Zawodnicy i organizatorzy nie zapomnieli również o kolarkach w potrzebie – Ricie Malinkiewicz i Katarzynie Konwie, które uległy tragicznemu zderzeniu z samochodem, podczas treningu w czerwcu. Część wpisowego na Mistrzostwa Polski zostało przeznaczone na pomoc w ich leczeniu i rehabilitacji.

Pełne wyniki znaleźć można na stronie mtbgdyniamaraton.pl.

Trasa wyścigu prowadziła głównie leśnymi drogami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz rezerwatu przyrody Kacze Łęgi.