Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji. Dowództwo Marynarki Wojennej informuje o salutach armatnich, które zostaną oddane z ORP „Błyskawicy” w piątek, 24 czerwca od godz. 9.30 i niedzielę, 26 czerwca od godz. 12:00. Więcej informacji.
1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Dokument „Witamy w Czeczenii” z nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni

Jury gdyńskiej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni oraz nagrodę 15 000 zł za rok 2020 przyznało filmowi Davida France'a „Witamy w Czeczenii”.


W uzasadnieniu czytamy: Twórcy nagrodzonego obrazu, wykorzystali w mistrzowski sposób język filmu i środki, jakie oferuje sztuka filmowa. Jednocześnie jednak, nie tylko piękno poszczególnych ujęć sprawiło, że jurorzy zdecydowali się przyznać nagrodę - zdecydował o tym także bolesny autentyzm filmu. Przez sto siedem minut widzowie wstrzymują oddechy, ściskają pięści, napinają mięśnie a po wyjściu z kina zastanawiają się, czy straszliwa krzywda, która spotyka ludzi LGBT+ w Czeczenii, może rozlać się na inne kraje Europy.

W Gdyni wręczono również Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” dla Yann Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej za film Kobieta Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu wskazali za pomocą kart do głosowania swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyserzy zwycięskiego filmu otrzymali statuetkę oraz 1000 euro.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity w Gdyni trwał do 18 września. W części kinowej Festiwalu w Gdyni uczestniczyło ponad 6500 widzów. Pomimo trudnych tegorocznych warunków, przeniesienia festiwalu z maja na wrzesień oraz ograniczenia pojemności sal kinowych do 50%, widzowie odważnie ruszyli do kin, żeby cieszyć się najlepszymi filmami dokumentalnymi z całego świata. To jednak nie koniec festiwalu - część online potrwa do 4 października. Na stronie festiwalu mdag.pl widzowie będą mogli oglądać ponad 100 tytułów z tegorocznego programu. W social mediach festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, a twórcy przygotowali specjalne zapowiedzi do filmów.