1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Nagrody w konkursie Wiedzy o Gdyni rozdane

Nie jest łatwo być finalistą. Przekonali się o tym uczestnicy Konkursu Wiedzy o Gdyni, zmagając się z trudnymi pytaniami, zagadkami i zadaniami.

Finał V edycji Konkursu wiedzy o Gdyni odbył się 17 września w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. To pozytywne w swoim przekazie i niezwykle edukacyjne przedsięwzięcie, organizowane przez Radę Miasta Gdyni, odwołujące się do gdyńskiego patriotyzmu i tożsamości, zachęcające do pogłębienia wiedzy o naszym mieście.

Do finału przystąpiło 10 uczniów z podstawówek i 11 uczniów ze szkół średnich, wyłonionych w szkolnych eliminacjach oraz międzyszkolnym półfinale. Pierwotnie finał planowany był na 16 kwietnia. Jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo uczestników został przełożony na wrzesień. Sprawiło to, że wśród finalistów ze szkół podstawowych znaleźli się licealiści, a wśród finalistów ze szkół średnich po raz pierwszy mieliśmy studenta. Po raz pierwszy także finał odbył się z zachowaniem reżimu sanitarnego, więc bez udziału publiczności.

Pierwszym zadaniem, z którym musieli zmierzyć się uczniowie, były dwa pytania, na które w półfinałowym teście udzielili błędnej odpowiedzi. Potem były zagadkowe zdjęcia, które przedstawiały fragmenty gdyńskich pomników oraz kilkuminutowy film, po którym musieli odpowiedzieć na, związane z nim, trzy pytania. Był jeszcze 10-pytaniowy test oraz rozsypanka, czyli łączenie zdjęć współczesnych osób związanych z Gdynią z ich funkcją oraz imieniem i nazwiskiem. Te konkurencje doprowadziły do wyłonienia 5 uczestników, którzy wzięli udział w ścisłym finale.

Po kolejnych konkurencjach, wśród których znalazło się m.in. rozpoznawanie morskich piosenek oraz gatunków ryb, poznano laureatów. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Julian Remus z SP 26, drugie Jakub Matwiejczyk z SP 26, trzecie Nikodem Czajkowski z SP 16.
W kategorii szkół średnich walka była jeszcze bardziej zacięta i o zajęciu trzeciego miejsca zdecydowała dogrywka, którą wygrała Marta Dołębska z III LO. Drugie miejsce przypadło Edgarowi Pawłowskiemu (także z III LO), który rok wcześniej zajął trzecie miejsce na podium. Pierwsze miejsce wywalczył Zbigniew Borek z VI LO.

Finałowe rozgrywki prowadził Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień z radnymi Elżbietą Sierżęgą i Mariką Domozych. Nad przebiegiem konkursu czuwali członkowie jego Komitetu Naukowego: pisarka Małgorzata Sokołowska, prezes Gdyńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzej Busler, profesor dr hab. Tadeusz Palmowski i dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Wojciech Jankowski.

Blisko dwugodzinne rozgrywki w obu kategoriach zakończyła ceremonia wręczenia nagród dla wszystkich finalistów. O prezenty dla laureatów zadbali niezawodni partnerzy konkursu. Organizatorzy dziękują firmie Invest Komfort, która ufundowała laureatów I, II i III miejsca kamery GoPro, głośniki bezprzewodowe i opaski huawei band. Wyższej Szkole Bankowej, która poza nagrodami ufundowała fotoreportaż z finału. Zarządowi Morskiego Portu Gdynia SA za nagrody i upominki, które otrzymywali laureaci. Organizatorzy dziękują też za upominki, które wręczono finalistom: wejściówki, które przekazali Adventure Park Gdynia Kolibki, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Emigracji, kinu Helios za książki, lodziarni Miło Mi za zaproszenia na lody, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu za „Bajki gdyńskie”, a EkoPatrolowi Straży Miejskiej za zaproszenie umożliwiające laureatom na ciekawe spędzenie czasu. Gadżety przygotowali też: Nordea, Refinitiv, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Gdyni, Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej. Podziękowania dla Akwarium Gdyńskiego za udostępnienie modeli ryb.