1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Odsłonięcie widoku Maciej Kosycarza

To jedna z jego ulubionych panoram rodzinnego Gdańska i jeden z wielu widoków Trójmiasta, które uwielbiał uwieczniać na fotografiach. Kiedy odszedł w marcu tego roku, pandemiczne ograniczenia nie pozwoliły na tłumne, wspólne pożegnanie, ale teraz pamięć o Macieju Kosycarzu pozostanie w wyjątkowym miejscu – na Winnej Górze.


Wyjątkowy człowiek, który zasługiwał na wyjątkowe miejsce – takie znaleziono na gdańskiej Winnej Górze, gdzie powstał
Otwarcie punktu widokowego imienia słynnego trójmiejskiego fotoreportera miało miejsce 20 września. Uroczystości towarzyszył program artystyczny w wykonaniu m.in. prof. Witolda Pawła Burkiewicza, solistów operowych, sopockiego chóru Mundus Cantat, czy zespołu Bellcanti. W symbolicznej inauguracji nowego miejsca wzięli udział także przedstawiciele miast, których przemiany Maciej Kosycarz uwieczniał na swoich fotografiach.

– Maciej Kosycarz ma przede wszystkim miejsce w pamięci wszystkich mieszkańców Trójmiasta, a może i szerzej: Pomorza. Myślę, że był jedną z tych osób, które działały na rzecz tego, aby na Trójmiasto patrzeć jak na jedność, oczywiście nie zapominając o tym, że każde z miast ma swoją specyfikę, którą dobrze rozumiał i czuł. Dlatego uważaliśmy, że dzisiaj nie może nas tu zabraknąć. W czasie, kiedy Maciej umarł nie mogliśmy mu wyprawić takiego pogrzebu, który należałby się człowiekowi jego formatu, więc wydaje się, że dzisiejsza uroczystość może być godnym, zastępczym pożegnaniem – mówiła podczas odsłonięcia widoku na Winnej Górze Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Maciej Kosycarz zawodowo fotografią zajmował się od 1990 roku. Pracował dla pomorskich gazet, m.in. w „Naszych Tygodnikach” oraz „Tygodniku Wieczór”, później w „Głosie Wybrzeża”. W 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press (KFP). Swoje zdjęcia prezentował na wielu wystawach.

Wydał kilkadziesiąt albumów fotograficznych, a od 1997 roku współorganizował Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. Był laureatem Pomorskiej Nagrody Artystycznej oraz nagrody wojewody pomorskiego Sint Sua Praemia Laudi. W 2009 roku Rada Miasta Gdańska nadała kronikarzom miasta Zbigniewowi i Maciejowi Kosycarzom Medal Mściwoja II za całokształt dorobku fotograficznego.

Gdynianie mogą podziwiać ich wspólne dzieła m.in. w albumie „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia Gdyni”.
Maciej Kosycarz walczył z chorobą nowotworową. Odszedł 26 marca 2020 roku.