1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Ogród Terapeutyczny

To miejsce, które łączy ludzi, daje okazję do wspólnej pracy, rozmów i refleksji. I cokolwiek by się w nim nie działo, dzieje się bez pośpiechu – bo taka jest jego nazwa. Ogród Terapeutyczny „Bez pośpiechu" przy ul. Bernadowskiej 15 prowadzony przez Centrum Samopomocy w Gdyni rozpoczął swoją działalność.Ogród terapeutyczny to inicjatywa społeczności skupionej wokół Centrum Samopomocy w Gdyni. Powstał na przestronnej, gminnej działce, w lesie, w pagórkowatej okolicy. Różnica wzniesień w naturalny sposób dzieli ogród na dwie części, dając wiele możliwości zagospodarowania i użytkowania.

– Rok temu tu, przy Bernadowskiej, po raz pierwszy rozmawialiśmy o stworzeniu w Gdyni takiej funkcji. Dziś znów jesteśmy w tym samym miejscu, ale jakże innym. Gratuluję, że się udało. Ten piękny ogród będzie mógł pełnić istotną rolę społeczną. To wspaniałe miejsce zarówno na wyciszenie, jak i prowadzenie terapii - mówił podczas kameralnego spotkania inaugurującego działalność Ogrodu Terapeutycznego „Bez pośpiechu” Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Dolna część, tuż przy wejściu, to przestrzeń profilaktyki. Tu odbywać się będą warsztaty, wykłady specjalistów, ale też koncerty czy spektakle teatru z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Będzie to miejsce spotkań grup wsparcia i inicjatyw samopomocowych. Już stoi zadaszony pawilon, w którym można organizować takie wydarzenia. Na pobliskich grządkach uprawiane będą rośliny, w tym jarmuż, który symbolizuje zdrowie.

W części położonej wyżej, po uporządkowaniu zieleni, będą mogły odbywać się np. plenery malarskie, spotkania literackie. Będzie tu też strefa terapeutyczna – wyciszenia, refleksji.

Ogród jest i będzie otwarty na społeczności lokalne Gdyni i Sopotu, bo leży tuż przy granicy obu miast, sąsiadując z Potokiem Sweliny.

– Do przestrzeni jak ta dostęp powinien i musi mieć każdy, kto czuje, że potrzebuje rozmowy czy refleksji na temat swojego dobrostanu psychicznego. Zwłaszcza w czasach takich, jak obecne, gdy wielu z nas boryka się z niepokojem, stresem, kryzysem. W ogrodzie terapeutycznym będzie można nabierać sił – zauważa wiceprezydent Michał Guć.


Pełnię możliwości ogród zaprezentuje wiosną. Ale jeszcze teraz, tak długo jak pogoda pozwoli, będzie zapraszał na spotkania, rozmowy i po to, by bez pośpiechu po prostu w nim pobyć.