1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Opowieść o wolności – jesteśmy z Wami

Dzięki inicjatywie i wsparciu wielu osób w naszym mieście powstal klip „Gdynia dla Białorusi”. Ale to nie tylko teledysk. To artystyczna opowieść, będąca manifestem poparcia gdynian dla ruchu na rzecz praworządności na Białorusi.

Teledysk „Gdynia dla Białorusi” powstał przy zaangażowaniu wielu osób. Wykorzystano w nim kultowy utwór Jacka Kaczmarskiego pod tytułem „Mury”, który wykonują aktorzy gdyńskiego Teatru Muzycznego – Maja Gadzińska i Białorusin Sasza Reznikow oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego.

– Mam nadzieję, że ten klip przeżyje dłużej niż kilkugodzinne zgromadzenie i że sprawi wiele dobrego. Myślę, że nie jest ona płonna, bo już to, co działo się w czasie jego produkcji, ofiarność i entuzjazm artystów, było niezwykłe – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


Większość artystów biorących udział w projekcie zrzekła się swojej gaży, ponieważ miała poczucie, że robi coś ważnego i to dało jej energię do działania.
Można go obejrzeć za pośrednictwem kanału YouTube https://youtu.be/y72IcyGfgnw. Jest też dołączony do artykułu „Opowieść o wolności – jesteśmy z Wami!” na stronie www.gdynia.pl.