1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Poznaj bliżej projektanta Ferrari w Muzeum Miasta Gdyni

Przed nami kolejna, siódma już odsłona, wystawy w Muzeum Miasta Gdyni z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Bohaterem nowej wystawy jest Janusz Kaniewski – projektant samochodów, wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Ekspozycję można oglądać do końca lutego 2021 roku.


Nowa wystawa w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) to nie lada gratka dla fanów motoryzacji. Bohaterem wystawy jest Janusz Kaniewski, polski projektant przedmiotów użytkowych i samochodów. Był współprojektantem m.in. Ferrari California, Ferrari 458 Italia oraz wnętrza Ferrari 488 GTB (następcy Ferrari 458 Italia).

W piątek odbyło się oprowadzanie kuratorskie, któremu towarzyszyły prawdziwe emocje. Po raz pierwszy rodzina oraz bliscy przyjaciele mogli zobaczyć wystawę w całości. Na oprowadzaniu obecni byli także wiceprezydent Michał Guć oraz przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska.

– Powiedzieć, że Janusz był wybitnym projektantem, to nic nie powiedzieć. Gdy Jasiu przyjeżdżał do Gdyni, współpracował z nami, choćby jako kurator Gdynia Design Days, organizował wystawy, doradzał prezydentowi, zawsze wykorzystywaliśmy każdą okazję, żeby się spotkać, porozmawiać i były to zawsze spotkania bardzo inspirujące. Potrafił patrzeć szeroko, na przestrzeń, na relację obiektów w przestrzeni. Potrafił wyhaczyć drobiazgi, których nikt inny nie dostrzegał. Janusz zwracał uwagę nie tylko na piękno przedmiotów, ale również na ich praktyczność. Za każdym razem, gdy widzę jakiś nowy przedmiot użytkowy, próbuję spojrzeć na niego oczyma Jasia i zadaję sobie pytanie, czy jest zaprojektowany funkcjonalnie i jak można by to zrobić. Janusz sercem i głową był gdynianinem, osobą zakochaną w tym mieście. – mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Na wystawie zaprezentowano spectrum działalności Janusza Kaniewskiego, przybliżając sylwetkę artysty pełnego humoru, kochającego podróże i samochody. Zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym.

Inspiracją, która pojawiła się w procesie pracy nad wystawą, były słowa samego Janusza Kaniewskiego: „Najskuteczniejszy sposób przewidywania przyszłości to jej tworzenie”.

Janusz Kaniewski, definiując sens i cel projektowania napisał, że „design powinien być funkcjonalny i estetyczny, a jak się przy tym jeszcze ktoś uśmiechnie – to znaczy, że to dobry design”. Projektant stawiał bowiem znak równości między dizajnem a funkcjonalnością, użytecznością i przyjemnością.

Ekspozycja czynna jest do końca lutego 2021 roku. Bilety dostępne w kasach biletowych muzeum. Regulamin dla odwiedzających dostępny jest na www.muzeumgdynia.pl/zaplanuj-wizyte/

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.