1424 (1124) 2020-09-25 - 2020-10-01

Urzędowe sprawy w Gdyni załatwisz przez paczkomat

Dzięki współpracy Urzędu Miasta Gdyni oraz InPostu od 17 września gdynianie mogą załatwiać wybrane urzędowe sprawy poprzez paczkomat – szybko, bezpiecznie i bezkontaktowo. Za pośrednictwem urządzenia można składać i odbierać dokumenty w sprawach związanych między innymi z: prawem jazdy, rejestracją pojazdu czy dowodem osobistym.


Gdyński Paczkomat Urząd 24 znajduje się przy budynku magistratu, od strony parkingu przy ulicy Bema.

– Nowe rozwiązania ułatwią życie mieszkańcom Gdyni. InPost świetnie dopasował usługę do naszych potrzeb. Od tej chwili godziny otwarcia urzędu nie będą ograniczeniem, a proces składania wybranych dokumentów odbywać się będzie w sposób szybki, bezpieczny i bezkontaktowy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


Gdynia dołącza do grona miast, które zdecydowały się na współpracę z InPostem po Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim czy Kaliszu.
Dokumenty do urzędu nadać można w wybranym paczkomacie na terenie całego miasta. W tym celu należy wejść na stronę gdynia.pl lub urzad24.inpost.pl/umgdynia, wypełnić formularz, opłacić i wydrukować etykietę nadawczą oraz spakować dokumenty – nie zapominając o naklejeniu wydrukowanej etykiety na kopertę. Później wystarczy umieścić kopertę w paczkomacie, skąd trafi ona w ręce urzędników.
Dokumentację zwrotną będzie można odebrać w paczkomacie przy urzędzie (jeśli dana sprawa dopuszcza taką opcję) lub osobiście. Informację o możliwości odbioru decyzji przekaże urzędnik, który skontaktuje się z mieszkańcem.

Obecnie mieszkańcy Gdyni mogą składać poprzez paczkomat dokumenty w sprawach związanych m.in. z: prawem jazdy, rejestracją pojazdu, ewidencją ludności, dowodem osobistym, licencją oraz zezwoleniem na wykonywanie transportu drogowego, zezwoleniem na sprzedaż alkoholu.

Jeśli mieszkaniec zdecyduje się na odbiór dokumentów w paczkomacie, InPost poinformuje przez SMS, gdy będą one czekać na odbiór skrzynce maszyny. W wiadomości będzie widoczny kod potrzebny do jej otworzenia oraz maksymalny termin odbioru.
Paczkomat to wygodny i bezpieczny obieg dokumentów. Paczkomat z przesyłką można otworzyć zdalnie, przy pomocy darmowej aplikacji InPost Mobile z poziomu smartfona, zamiast użycia panelu dotykowego.

– Mam nadzieję, że usługa szybko zyska popularność wśród gdynian, dzięki czemu będziemy mogli rozwijać ją o kolejne usługi. Zachęcamy gdynian do zakładania profili zaufanych, za pomocą których wiele urzędowych spraw załatwimy bez wychodzenia z domu. Warto posiadać również konto mieszkańca, które ułatwia m.in. rejestrację wizyt w urzędzie – mówi Rafał Klajnert.