1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Gdynia powiększy sieć deszczomierzy

Kolejne urządzenia do pomiaru opadów atmosferycznych wkrótce pojawią się w wybranych, gdyńskich lokalizacjach. Rok temu Zarząd Dróg i Zieleni zainstalował trzy wysokiej klasy deszczomierze w Orłowie, Chwarznie-Wiczlinie i Pogórzu. Teraz ogłosił następny przetarg na dostarczenie trzech, nowych deszczomierzy, które będą zbierać dane opadowe i zostaną „wpięte” do regionalnej sieci monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego.
Obecnie pomiary wód opadowych w mieście zbierają cztery deszczomierze. Trzy z nich zostały zamontowane na ogrodzonych ujęciach wody PEWiKu: przy ul. Janki Bryla, Inżynierskiej oraz przepompowni ścieków przy ul. Puckiej. Czwarty deszczomierz, obsługiwany przez IMGW, działa na skwerze Kościuszki. Dostęp do pomiarów z gdyńskich deszczomierzy ma każdy mieszkaniec www.pomiary.gdanskiewody.pl/home/rain
Urządzenia te zainstalowane są 1 metr nad ziemią. Posiadają osłonę (w kształcie wiaderka) z malowanego proszkowo aluminium. Standardowo wyposażone są w system ogrzewania obejmujący lej zbiorczy i korytko przelewowe. W osłonie umieszczony jest mechanizm wagowy, który pozwala na wykrycie nawet najmniejszego opadu. Pomiary dokonywane są co 1 minutę i wysyłane do serwera co 10 minut. W okresie zimowym, poniżej 4 stopni Celsjusza, deszczomierze są podgrzewane grzałką, co umożliwia np. pomiar opadów śniegu nawet w najniższych temperaturach.
Postępowanie na montaż i uruchomienie elementów systemu monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego wraz z budową przyłączy elektroenergetycznych zostało podzielone na dwie części. Jedno urządzenie ma zostać zainstalowane w północnej dzielnicy Gdyni, dwa pozostałe trafią do dzielnic południowych. Zarząd Dróg i Zieleni wybrał już konkretne lokalizacje. Pierwszy deszczomierz ma stanąć na Wzgórzu św. Maksymiliana, w okolicy bulwaru Nadmorskiego, u zbiegu al. Piłsudskiego z ul. B. Prusa. Kolejne na Oksywiu przy ul. Muchowskiego oraz na Dąbrowie na pętli autobusowej przy ul. Miętowej.
Podczas analizy ofert będą brane pod uwagę trzy kryteria: 60% cena ofert brutto, 20% okres udzielonej rękojmi i gwarancji na roboty budowlane, 20% okres udzielonej rękojmi i gwarancji na zastosowane materiały i urządzenia. Na oferty wykonawców ZDiZ czeka do 8 października br., do godz. 11.00.

ikona