Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Nowa linia na nowe osiedla

To doskonała wiadomość dla nowych mieszkańców Gdyni – dokładnie od czwartku, 1 października rozpoczyna funkcjonowanie nowa linia autobusowa 137. Połączenie będzie prowadzić z osiedla mieszkaniowego na Kaczych Bukach do pętli autobusowo-trolejbusowej Kacze Buki.

To najkrótsze połączenie w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej. Trasa, która biegnie ulicami Starochwaszczyńską i Sudecką do nowej pętli przy ul. Puszczyka, liczy zaledwie 964 metry, ale daje mieszkańcom możliwość przesiadki na kilka innych linii kursujących w różne rejony Gdyni.

- Dobrą komunikację obiecywaliśmy dla „Mieszkania Plus” zanim jeszcze wbito pierwszą łopatę. Wiemy doskonale, jak istotne przy powstawaniu nowych osiedli jest zaszczepienie mieszkańcom od samego początku przyzwyczajenia do korzystania z komunikacji miejskiej. Uruchomienie szybkiego i często kursującego połączenia na pewno zachęci część nowych gdynian do pozostawienia samochodu i regularnego korzystania z transportu zbiorowego, a okoliczne dzielnice uchroni przed powstawaniem zatorów na istniejących drogach. Chcemy zapewniać wszystkim mieszkańcom możliwość korzystania z ekologicznych form transportu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Na trasie linii 137 znajdzie się jedna para przystanków pośrednich – Bieszczadzka n/ż – na wysokości osiedli Zielona Laguna i Perriera. Co ciekawe, linię będzie obsługiwać charakterystyczny midibus marki Man o numerze 2888, który pomieści do 40 osób. Kursy będą się odbywać w dni powszednie od godziny 5.00 do 21.00, a w soboty – od 8.00 do 16.00.
W godzinach szczytu, w dni powszednie midibusy będą kursować ze wspomnianą 10-minutową częstotliwością, a w porze międzyszczytowej - co 30 minut. Wieczorami i w soboty – co 20 minut. Dziennie na linii uda się wykonać nawet 114 kursów.
Linia 137 umożliwi dojazd z nowo powstających osiedli mieszkaniowych, w tym ze wspomnianego wcześniej osiedla wybudowanego w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”, do pętli, z której można przesiąść się na autobusy i trolejbusy kursujące m.in. do centrum Gdyni, do Sopotu, do Chwarzna-Wiczlina, Działek Leśnych, Grabówka i innych dzielnic Gdyni, a nawet do Rumi.

ikona