1425 (1125) 2020-10-02 - 2020-10-15

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na miniekspozycję pt. „Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień ’80”
do 8 listopada.
– na wystawę „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa otwarta do grudnia 2024 r.
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się zwykłe życie. Bez tego wszystkiego nie byłoby historii Gdyni. Życie Gdyni, to życie gdynian, a Gdynia, to ich dzieło, dzieło wciąż otwarte…
– na wystawę „Janusz Kaniewski - Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Ekspozycja czynna do końca lutego 2021 roku.
Szczegóły na www.muzeumgdynia.pl
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) za­prasza:
– na nową wystawę „Carboland” poświęconą historii emigracji Polaków do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa czynna do 31 stycznia 2021 r.
Wstęp bezpłatny.
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do rozmaitych miejsc na świecie.
Szczegóły na www.polska1.pl
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej;
– wystawy „Zbrojownia Muzeum Mary­narki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglow­ców”;
– na wystawę „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” do 8 listopada br.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Marinmuseum z Karlskrony.
***
W witrynach Centrum Integracja (ul. Traugutta 2) można oglądać kolejną odsłonę wystawy stałej fotografii „Spójrz mi w oczy 2020”.
Wystawa porusza temat zamknięcia i izolacji w czasie pandemii oraz tego, jak nowa sytuacja wpłynęła na osoby z niepełnosprawnością. Fotografka odwiedzała portretowanych bohaterów w ich domach wożąc ze sobą rekwizyt – lufcik. Wystawa będzie widoczna z zewnątrz dla wszystkich przechodzących ulicą Traugutta.
Autorką fotografii jest Iwona Wojdowska.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę grafiki cyfrowej Ewy Czerwińskiej-Romanowskiej z cyklu „Antropolis”. Ekspozycja czynna do 14 listopada w lokalu artystycznym „Tygiel” (ul. Abrahama 86 - wejście od ul. Władysława IV).
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku są organizatorami cyklicznej wystawy marynistycznej „barwy Morza” na fregacie „Dar Pomorza”.
Ekspozycja czynna do 20 października.
W wystawie udział bierze 42 artystów z całej Polski, prezentując ok. 80 prac wykonanych różnymi technikami malarskimi. Obowiązują maseczki.
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia zapraszają do obejrzenia wystawy autorstwa dr. hab. Krzysztofa Kordy i prof. dr. hab. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego - Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę - 1920-2020.
Wystawa czynna do 31 października w siedzibie KFK, al. Marsz. Piłsudskiego 18 w godzinach pracy biblioteki: poniedziałek, wtorek i czwartek 12.00-19.00, środa 12.00-16.00, piątek 9.00-16.00.
***
Do końca października można oglądać wystawę plenerową prezentującą zdjęcia znanych pomorskich fotoreporterów - Roberta Kwiatka, Adama Warżawy, Macieja i Zbigniewa Kosycarzy, Janusza Uklejewskiego i Janusza Goyke – którzy dokumentowali pielgrzymki św. Jana Pawła II na Pomorzu w latach 1987 oraz 1999.
Wystawa znajduje się na Nabrzeżu Pomorskim vis-à-vis wejścia do Akwarium.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę prac Jolanty Stapf pt. „Letnie klimaty”.
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych do 15 października.
***
Wystawę pokonkursową „Legenda Morska w Obiektywie 2020” można oglądać w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) do 18 października.
***
Galeria Debiut przy Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni (ul. Orłowska 8) zaprasza na wystawę prac uczniów z zajęć online „Zdalne sterowanie”. Prace zostały wykonane w domach przy użyciu podstawowego warsztatu plastycznego. Wystawa zbiorowa będzie prezentować dziedziny: rysunek, malarstwo, fotografię, projektowanie graficzne, instalacje przestrzenne.
Wystawę można oglądać w godz. otwarcia Galerii do 18 października, przestrzegając norm sanitarnych obowiązujących obecnie w miejscach publicznych.

ikona