Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1427 (1027) 2020-10-16 - 2020-10-22

Gdyński woonerf ulubieńcem Polski? Zagłosuj!

W tym roku do IX edycji konkursu Życie w architekturze zgłoszono aż 459 realizacji. Wśród nich znalazł się gdyński projekt woonerfu na ul. Abrahama, który walczy w plebiscycie na Ulubieńca Polski. Głosować można raz dziennie do 27 października.

Spośród 459 projektów zgłoszonych do IX edycji Życia w architekturze jury wyłoniło 49 finalistów: po siedmiu w każdej z konkursowych kategorii. Na liście znalazły się najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019. Do tytułu Ulubieńca Polski pretenduje 46 obiektów. W plebiscycie można wziąć udział do wtorku, 27 października.
Aby oddać głos na woonerf na ul. Abrahama w Gdyni, należy wejść na stronę www.zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl/plebiscyt/ i pod wybranym obiektem kliknąć Zagłosuj.
Projekt gdyńskiego woonerfu został zgłoszony do konkursu w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna.
Zmiany na ul. Abrahama to rezultat pomysłu, który zainicjowali sami mieszkańcy. Utworzenie takiej przestrzeni było możliwe dzięki ich głosom oddanym w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zmiany objęły odcinek pomiędzy ulicami 10 Lutego i Batorego.
W tym miejscu pojawiła się nowa, różnobarwna nawierzchnia, liczne kwietniki i donice. To właśnie zieleń jest istotnym elementem tego projektu: zasadzono między innymi 24 nowe robinie akacjowe, do tego kilkaset sztuk krzewów i bylin oraz kilkadziesiąt metrów kwadratowych trawnika.