1427 (1027) 2020-10-16 - 2020-10-22

Na styku morza i lądu

Muzeum Miasta Gdyni i Zespół Szkół Plastycznych zapraszają na wernisaż wystawy „Na styku morza i lądu”, który odbędzie się 16 października o godz. 17.00 w przestrzeni wystawienniczej ART 39 (ul. Orłowska 39). To jedna ze sztandarowych wystaw archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 stycznia 2021 roku.

Podczas wernisażu nastąpi oficjalne przekazanie ekspozycji Zespołowi Szkół Plastycznych. Plansze wystawiennicze posłużą kolejnym pokoleniom wrażliwym na sztukę młodych twórców jako inspiracja i materiał edukacyjny. To również początek współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie organizacji inspirujących wydarzeń poświęconych historii Gdyni.
Ekspozycja, poprzez kilkadziesiąt absolutnie unikatowych, archiwalnych, czarno-białych fotografii, ukazuje niezwykłość Gdyni, owe genius loci, jednego z najpiękniejszych miast Polski, położonego na styku wody i lądu. To również fascynująca podróż w przeszłość, szansa na dostrzeżenie różnic ale i podobieństw między współczesnym a międzywojennym i powojennym miastem z morza i marzeń. Po wernisażu, o godz. 18.00, rozpocznie się pokaz audiowizualnego projektu Muzeum Miasta Gdyni pt. „Miastofonia”. To unikatowa instalacja, będąca portretem dźwiękowym Gdyni. Dźwięki morza, śpiew ptaków, szum samochodów czy też melodie wygrywane przez portowe dźwigi dają pełen obraz tego, jak brzmi „miasto z morza i marzeń”. Przez kilkadziesiąt minut słuchacz i widz pokonuje muzyczną trasę wiodącą ze spokojnej nadmorskiej dzielnicy Orłowo, aż po wysuniętą daleko na północ Osadę Rybacką, mijając po drodze tętniące życiem rejony Śródmieścia, Kamiennej Góry oraz tereny portowe. Odgłosy życia w mieście spaja dyskretna i wciągająca elektronika oraz zaskakujące rytmiczne podkłady.
Autorem muzyki jest gdynianin Michał Jeziorski, znany również jako Spika. Muzykę wzbogacają wizualizacje Jacka Tymoszuka.
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu wydawnictw Muzeum Miasta Gdyni.
Wstęp wolny. Mając na względzie bezpieczeństwo uczestników wernisażu, liczba miejsc została ściśle ograniczona.