1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Konkurs „Sprzątanie Gdyni 2020” rozstrzygnięty

Kreatywne wykorzystanie… śmieci. Z tym tematem zmierzyły się dzieci, które wzięły udział w konkursie „Sprzątanie Gdyni 2020”. Właśnie przyznano nagrody dla najlepszych prac. Inicjatorem zabawy był Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Wszystkim nam bardzo zależy na dobru naszej planety. Ciągle się uczymy tego, co jeszcze możemy zrobić, jak o nią dbać. Dlatego co roku organizowana jest jesienna akcja Sprzątanie Świata. Gdynianie od wielu lat aktywnie uczestniczą w tym wydarzeniu i sprzątają swoją najbliższą okolicę. W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiologiczne, odbyło się znacznie mniej społecznych akcji. Większość szkół, zawsze aktywnie wspierających sprzątanie, też musiała w tym roku zrezygnować. Dlatego zrodziła się idea, by dzieci pokazały co można zrobić ze śmieci i jak je wykorzystać.
Konkurs „Sprzątanie Gdyni” to rewelacyjna alternatywa, dla zwyczajowych akcji społecznych, polegających na sprzątaniu swojej najbliższej okolicy. Te, z oczywistych względów, nie mogły być w tym roku organizowane, dlatego razem z Wydziałem Środowiska postanowiliśmy zaproponować uczniom inną formę zadbania o naszą planetę. Twórcze wyzwanie, przed którym stanęli uczniowie, było przyczynkiem do zdobywania wiedzy na temat recyklingu, segregacji odpadów czy szeroko pojętej ekologii. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników i laureatów konkursu – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Na konkurs „Sprzątanie Gdyni 2020” organizowany przez Wydział Środowiska wpłynęły w sumie 34 zgłoszenia, więc konkurencja była bardzo duża. Komisja miała bardzo ciężkie zadanie, gdyż różnorodność podejścia do tematu była ogromna.
Nagroda główna, deskorolka elektryczna, trafiła w ręce Agnieszki Radzimowskiej za piękny i bardzo praktyczny przybornik na biurko. Do wykonania tego dzieła zostały użyte słoiki, gazety, części plastikowej butelki oraz drut. Uczestniczka pokazała, jak z dostępnych pod ręką odpadów można wykonać coś naprawdę praktycznego i pożytecznego.
Komisja wyróżniła również pracę Dominiki Cylkowskiej. Jej przepiękny drapak dla kota wykonany z kartonu, rolek papieru toaletowego, pojedynczych guzików, kawałków gumki oraz pomponika na pewno ucieszy domowego pupila.
Organizatorzy dziękują uczestnikom za nadesłanie ciekawych i co najważniejsze ekologicznych zgłoszeń na nasz konkurs. Prace pokazały, że temat dla gdyńskich uczniów temat recyklingu odpadów i dobro naszego środowiska jest bardzo ważny.
Gratulujemy.