1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Oddychaj #wGdyni

Mieszkasz na stałe lub przebywasz w tej chwili w Gdyni? Możesz śmiało odetchnąć pełną piersią! Kolejne badania potwierdziły wysoką jakość powietrza w mieście. A według danych Ministerstwa Klimatu cała aglomeracja trójmiejska w 2019 roku miała najniższy w kraju wskaźnik zanieczyszczenia pyłem PM2,5.

To świetna wiadomość dla mieszkańców i wszystkich, którzy odwiedzają Gdynię – całe Trójmiasto według Ministerstwa Klimatu i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nadal może chwalić się najczystszym powietrzem w Polsce, a dodatkowo gdyńską jakość powietrza doceniła Światowa Lekkoatletyka (World Athletics).
Czystość powietrza w Gdyni zbadała Światowa Lekkoatletyka (World Athletics), która od 2018 roku analizuje powietrze podczas wszystkich największych i najważniejszych wydarzeń sportowych oraz zawodów w ramach World Athletics Air Quality Project.
Dane, które zebrano podczas odbywających się w ostatni weekend Mistrzostw Świata w Półmaratonie jednoznacznie wskazały, że to Gdynia zapewniła biegaczom najlepsze do tej pory warunki na świecie. Organizacja wskazała na czystość powietrza w połączeniu z optymalną temperaturą i wilgotnością, co doprowadziło do tego, że wielu startujących pobiło nad polskim morzem swoje życiowe rekordy, w tym rekord świata w kobiecym półmaratonie ustanowiony przez Kenijkę Peres Jechirchir.
Jak czytamy w informacji opublikowanej przez międzynarodową organizację, w Gdyni wykorzystano 17 października dwa mierniki jakości powietrza Kunak. Jeden z nich zbierał dane w pobliżu linii startu, drugi został przymocowany do roweru, który podążał za biegaczami na wszystkich okrążeniach. Dane zbierano łącznie przez 18 godzin.
Kolejne optymistyczne wieści pochodzą z opublikowanego we wrześniu corocznego raportu, który dotyczy czystości powietrza w całym kraju. Z danych opracowanych przez Ministerstwo Klimatu i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że cała aglomeracja trójmiejska w 2019 roku może pochwalić się najniższym w Polsce wskaźnikiem średniego narażenia na pył PM2,5 wśród dużych ośrodków miejskich.
Z aktualnymi wskaźnikami jakości powietrza można zapoznać się na stronie powietrze.gdynia.pl.