1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Pamięć o bliskich celebrujmy bez pośpiechu

Kolaż zdjęć. Po prawej - groby na Cmentarzu Witomińskim. Po lewej - autobusy gdyńskiej komunikacji miejskiej // fot. Paweł Kukla / Dawid Linkowski

Kolaż zdjęć. Po prawej - groby na Cmentarzu Witomińskim. Po lewej - autobusy gdyńskiej komunikacji miejskiej // fot. Paweł Kukla / Dawid Linkowski

30.10.2020 r.

Obecny rok jest wyjątkowy z wielu powodów. Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych, ze względu na trwającą pandemię, również będzie wyglądać nieco inaczej niż zwykle. „Bądźmy odpowiedzialni. Rozłóżmy w czasie wizyty na grobach bliskich zmarłych” - apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Pomoże w tym specjalny rozkład jazdy gdyńskiej komunikacji miejskiej.


– Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przypada w trudnym dla nas wszystkich czasie. Szczególnie ważne jest więc odpowiedzialne zachowanie. Stawka jest wysoka. Chodzi nie tylko o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale i innych mieszkańców oraz gości odwiedzających Gdynię. Dlatego proszę, aby w miarę możliwości rozłożyć w czasie wizyty na grobach bliskich zmarłych. Jeśli to możliwe, zróbmy to jeszcze w ostatnich dniach października lub w pierwszym tygodniu listopada. By ułatwić Państwu dotarcie na gdyńskie nekropolie, począwszy od 24 października, przygotowaliśmy specjalną ofertę komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów i specjalne, dodatkowe linie zapewnią bezpieczny dojazd, zgodnie z obowiązującymi limitami miejsc w pojazdach. Bądźmy odpowiedzialni, bo tylko wspólne, rozsądne działanie może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.W tym roku specjalne rozkłady jazdy na Wszystkich Świętych obowiązują od 24 października do 8 listopada. W tym okresie zintensyfikowano liczbę kursów w rejony cmentarzy. Na ulice wyjeżdżają też linie specjalne. Zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej są inne niż w poprzednich latach, ale i okoliczności są wyjątkowe. W pojazdach obowiązują limity miejsc. Dlatego uniknięcie spiętrzeń popytu zapewni możliwość przewozu wszystkich zainteresowanych, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z wprowadzeniem w Gdyni czerwonej strefy zakażeń Covid-19.

Jak wygląda oferta dodatkowej obsługi komunikacyjnej, prezentujemy poniżej – z podziałem na poszczególne dni.


Poniedziałek – czwartek, 26-29 października

Obowiązują stałe rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Obsługę linii 105 – dowożącej pasażerów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – zapewnia się autobusami przegubowymi.

Linia 190 - do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni - w razie potrzeby będzie wzmacniana dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.


Piątek, 30 października

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Podwojona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na liniach: 105 (kursy co 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).


Sobota i niedziela, 31 października i 1 listopada (Wszystkich Świętych)

W obydwa dni obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty. Znaczne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji planuje się w rejonie cmentarzy. Do największych nekropolii zostają uruchomione linie autobusowe, z ograniczoną liczbą przystanków, aby jak najszybciej dowieźć pasażerów na miejsce. Liczba pasażerów będzie monitorowana i regulowana przez pracowników ZKM, którzy zadbają także o przestrzeganie wszelkich procedur związanych ze stanem epidemicznym.

Wzmożona oferta przewozowa obejmuje obydwa dni weekendowe – aby rozładować spiętrzenia popytu spodziewane w dniu Wszystkich Świętych.

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają dwie linie:

  • C90 – funkcjonująca w godz. 6.30-21.00, ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Gdynia Dworzec Gł. PKP, Dworcowa, Armii Krajowej, Urząd Miasta – Władysława IV i Cmentarz Witomiński;
  • C92 – funkcjonująca w godz. 8.00-18.00, z Witomina Leśniczówki, wyłącznie z przystankami: Witomino Leśniczówka, Witomino Centrum, Centrum Handlowe „Riviera”, Cmentarz Witomiński.
 Autobusy linii 141 i 190 kursują z pominięciem ul. Witomińskiej – ul. Kielecką.

Cmentarz Komunalny w Kosakowie obsługuje linia C05, funkcjonująca w godz. 7.30-19.00, ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Wzgórze św. Maksymiliana SKM, Armii Krajowej, Gdynia Dworzec Gł. PKP – Morska, Morska – Estakada, Obłuże Centrum, Żeliwna, Pogórze Dolne, Pogórze Górne, Kosakowo – Urząd Gminy i Kosakowo Cmentarz Komunalny.

Cmentarze w Rumi, tj. Cmentarz Komunalny i Cmentarz przy placu Kaszubskim (Stara Rumia), obsługuje linia C86, funkcjonująca w godz. 7.30-18.00, wyłącznie z przystankami: Stara Rumia Cmentarz, Kujawska, Dąbrowskiego – Kościół, Rumia Dworzec PKP i Rumia Cmentarz Komunalny.

Linia 86 nie obsługuje Cmentarza Komunalnego.

Poza ww. liniami dedykowanymi, uruchomione zostają linie:
 
288 - na trasie: Cisowa SKM – Rumia Dworzec PKP;
327 - na trasie: Cisowa Sibeliusa – Karwiny Tesco;
380 - na trasie: Redłowo SKM – Spokojna Cmentarz.
 
Zwiększona zostaje częstotliwość kursowania na liniach 26 i 187 (do 10 minut) oraz 173 i 197 (do 20 minut). Ponadto wybrane kursy linii K będą wykonywane przez Oksywie Dolne i Oksywie Górne.

Nie funkcjonuje linia 105. Zamiast niej na gdyńskim odcinku uruchamia się linię 125, na trasie: Redłowo Szpital – Pogórze Dolne oraz linię 905, na trasie: Mechelinki Przystań – Kosakowo Urząd Gminy.


Poniedziałek, 2 listopada

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Podwojona zostaje częstotliwość kursowania autobusów na liniach: 105 (kursy co do 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).


Wtorek – piątek, 3-6 listopada

Obowiązują stałe rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Obsługę linii 105 – dowożącej pasażerów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – zapewnia się autobusami przegubowymi.

Linia 190 - do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni - w razie potrzeby będzie wzmacniana dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.


Sobota i niedziela, 7 i 8 października

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają linie 141 i 190, na których kursy zaplanowano co 10 minut.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewnia linia 105, na której kursy zaplanowano co 15 minut, z obsługą autobusami przegubowymi.

Dodatkowo pojazdami o większej pojemności (przegubowymi) zaplanowano obsługę linii: 27, 173197.

Odpowiedzią gdyńskiej komunikacji miejskiej na szczególną sytuację w okresie Wszystkich Świętych jest dodatkowa oferta dowozu do cmentarzy - w postaci 4 dedykowanych linii autobusowych tj. C05, C86, C90 i C92, funkcjonujących w dość szerokim zakresie godzinowym z bardzo wysokimi częstotliwościami w obydwa dni weekendowe. Ograniczenie liczby przystanków ma na celu skrócenie czasu przejazdu autobusów tych linii i tym samym skrócenie czasu, w którym pasażerowie przebywają wspólnie w pojeździe.

Cmentarze czynne całą dobę


Nowe zasady na okres Wszystkich Świętych wprowadza też Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Od 31 października do 2 listopada cmentarze komunalne będą otwarte przez całą dobę.

Od 30 października do 2 listopada, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pieszych, wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodem na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych (nie dotyczy pojazdów służb porządkowych i obsługi cmentarza).

Do 29 października i po 2 listopada - osoby starsze (powyżej 75. roku życia) oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z wjazdów na gdyńskie cmentarze komunalne w dni powszednie w godz. 8.00-10.00.

Zezwolenia na roboty budowlane na gdyńskich cmentarzach komunalnych będą wydawane do 26 października (wjazd do 29 października).

31 października biura ZCK przy ul. Witomińskiej w Gdyni i przy ul. Rzemieślniczej w Kosakowie będą czynne dla interesantów w godz. 8.00-15.00.

Na stronie www.zck.pl znajduje się skrót do aplikacji Grobonet, umożliwiającej wyszukanie grobów osób zmarłych pochowanych na gdyńskich cmentarzach komunalnych oraz zgłoszenie chęci opłacenia miejsca grzebalnego.

Powyższe informacje mogą ulec zmianie ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju. ZCK prosi o stosowanie na terenie cmentarzy masek ochronnych i zachowanie dystansu społecznego.