1429 (1029) 2020-10-30 - 2020-11-05

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza:
– na miniekspozycję pt. „Pod znakiem Solidarności. Gdyński Sierpień ’80”
do 8 listopada.
– na wystawę „Gdynia – dzieło otwarte”. Wystawa otwarta do grudnia 2024 r.
Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. W cieniu wielkich dziejowych i społecznych procesów toczyło się zwykłe życie. Bez tego wszystkiego nie byłoby historii Gdyni. Życie Gdyni, to życie gdynian, a Gdynia, to ich dzieło, dzieło wciąż otwarte…
– na wystawę „Janusz Kaniewski - Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Ekspozycja czynna do końca lutego 2021 roku.
Szczegóły na www.muzeumgdynia.pl
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) za­prasza:
– na nową wystawę „Carboland” poświęconą historii emigracji Polaków do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Wystawa czynna do 31 stycznia 2021 r.
Wstęp bezpłatny.
– do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do rozmaitych miejsc na świecie.
Szczegóły na www.polska1.pl
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na:
– wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” Muzealna nowoczesność, multimedia połączone z klasyką i zabytki pełne śladów przeszłości, tworzą opowieść o stu latach historii polskiej Marynarki Wojennej;
– wystawy „Zbrojownia Muzeum Mary­narki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglow­ców”;
– na wystawę „Oblicza wojny – polskie okręty podwodne w Szwecji 1939-1945” do 8 listopada.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Marinmuseum z Karlskrony.
***
W witrynach Centrum Integracja (ul. Traugutta 2) można oglądać kolejną odsłonę wystawy stałej fotografii „Spójrz mi w oczy 2020”.
Wystawa porusza temat zamknięcia i izolacji w czasie pandemii oraz tego, jak nowa sytuacja wpłynęła na osoby z niepełnosprawnością. Fotografka odwiedzała portretowanych bohaterów w ich domach wożąc ze sobą rekwizyt – lufcik. Wystawa będzie widoczna z zewnątrz dla wszystkich przechodzących ulicą Traugutta.
Autorką fotografii jest Iwona Wojdowska.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę grafiki cyfrowej Ewy Czerwińskiej-Romanowskiej z cyklu „Antropolis”. Ekspozycja czynna do 14 listopada w lokalu artystycznym „Tygiel” (ul. Abrahama 86 – wejście od ul. Władysława IV).
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia zapraszają do obejrzenia wystawy poplenerowej – prezentującej dzieła twórców ludowych Pomorza, która jest efektem Pleneru Twórców Ludowych, jaki odbywał się w dniach 3-5 sierpnia 2020 r. Wzięło w nim udział dziewięciu artystów z różnych części naszego regionu , w tym wielokrotnie nagradzani za swoje prace: Alicja Serkowska, Teresa Tempska czy Brygida Śniatecka. Podczas trzech dni pleneru, artyści tworzyli dzieła w różnych technikach. Wystawa będzie dostępna od 2 do 30 listopada w siedzibie KFK al. Marsz. Piłsudskiego 18 w godz. pracy.
***
Muzeum Miasta Gdyni i Zespół Szkół Plastycznych zapraszają na wystawę „Na styku morza i lądu” w przestrzeni wystawienniczej ART 39 (ul. Orłowska 39).
To jedna ze sztandarowych wystaw archiwalnych fotografii ze zbiorów Muzeum.
Ekspozycję będzie można oglądać do 1 stycznia 2021 roku.
***
W witrynach dawnego kina „Goplana” (przedwojennej „Polonii”) (skwer Kościuszki 10-12) można podziwiać wystawę ulicznej fotografii gdynianina Krzysztofa Brzeskiego pt. „Ludzie, których nigdy nie znałem”.
W charakterystycznym oknie wystawowym byłego kina pojawił się zbiór zdjęć z nurtu tzw. street photography, dokumentującego codzienne sceny z życia nietypowych ludzi.