1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Bezpieczniej z nową organizacją ruchu

Kolejna ważna, piesza inwestycja zostanie wkrótce oddana do użytku mieszkańców Wzgórza św. Maksymiliana i Redłowa. To tam powstały dwa nowe, wyniesione przejścia dla pieszych. Ponadto na obszarze ograniczonym ulicami: Legionów, Kopernika oraz Redłowskiej pojawiło się oznakowanie informujące o „Strefie Tempo 30”. Z nowej organizacji ruchu skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale i uczniowie pobliskich szkół, którzy bezpieczniej dotrą na lekcje.
– Konsekwentnie realizujemy działania podnoszące standard i bezpieczeństwo gdyńskiej komunikacji pieszej. Nasze „piesze” inwestycje lokalizujemy głównie wokół szkół i przedszkoli. We wrześniu z sukcesem wprowadziliśmy takie rozwiązania na Dąbrowie i Karwinach. Teraz mieszkańcy Wzgórza św. Maksymiliana, Redłowa oraz uczniowie dzielnicowych szkół będą mogli korzystać z wyniesionych przejść dla pieszych. Najbardziej ruchliwe ulice objęliśmy Strefą Tempo 30 oraz pilotażowo zastosowaliśmy tzw. szykany drogowe, które zmobilizują kierowców do uważnej jazdy i zdjęcia nogi z gazu – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowe, wyniesione „zebry” nie znajdują się bezpośrednio przed szkolnym wejściem. Pojawiły się na ulicach, którymi dzieci uczęszczają do szkoły. Uczniowie idący ul. Hallera od ul. Kopernika (po stronie południowej) nie mieli dotychczas przejścia dla pieszych. Dlatego, m.in. na wniosek Rady Dzielnicy Redłowo, zostało ono wyznaczone przy skrzyżowaniu z ul. Nocznickiego oraz dodatkowo wyniesione.
Inżynierowie gdyńskiego urzędu, odpowiedzialni za nową organizację ruchu, zdecydowali też o wyniesieniu drugiego, istniejącego przejścia dla pieszych, przy ul. Wojewódzkiej. W tej lokalizacji „zebra” ma ograniczyć prędkość kierowców dojeżdżających od strony ul. Narutowicza.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, w bezpośrednim sąsiedztwie szkół przy ul. Hallera oraz ul. Tetmajera zamontowano dodatkowe barierki wygrodzeniowe. Ponadto na ul. Hallera, po prawej stronie, jadąc od ul. Legionów, został postawiony znak „Zakaz postoju”.
Strefa ograniczająca prędkość do 30 km/h została zaprojektowana na obszarze od ul. Legionów, Kopernika oraz ul. Redłowskiej.