1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Falochron i UrbanLab nominowane do „Innowacji w Polityce”

Po przedstawieniu pierwszych dwóch gdyńskich nominacji – wsparcia dla przedsiębiorców podczas pandemii COVID-19 i Konta Mieszkańca – organizatorzy konkursu przybliżają kolejne działania naszego miasta, które zasłużyły na nominację. Tym razem to program wsparcia „Gdyński Falochron” oraz UrbanLab.
To kolejny z gdyńskich projektów, który znalazł się w gronie najbardziej innowacyjnych rozwiązań z całej Europy. „Gdyński Falochron” został nominowany do ścisłego grona 10 finalistów w kategorii „Kryzys koronowy”.
Wyjątkowy, miejski program wsparcia różnych grup społecznych w dobie nagłego kryzysu od samego początku zdobywa uznanie poza granicami miasta. Przy wyborze pomysłu rodem z Gdyni kapituła konkursu „Innowacje w Polityce” („Innovation in Politics Awards”) doceniła przede wszystkim inicjatywę podjętą przez samorząd, niezwiązaną z odgórnymi działaniami państwa.
Uruchamiając „Gdyński Falochron”, miasto jeszcze podczas pierwszej fali pandemii wyciągnęło pomocną dłoń m.in. do lokalnego biznesu, twórców kultury czy organizacji pozarządowych i klubów sportowych. Zaproponowano konkretne ulgi, ułatwienia i odroczenia oraz zaangażowano dodatkowe środki, aby lokalna społeczność jak najmniej dotkliwie odczuła skutki tzw. lockdownu.
Do dziś z oferowanego wsparcia chętnie skorzystały dziesiątki podmiotów i organizacji działających na terenie Gdyni. Program zresztą nadal trwa.
W swojej kategorii „Kryzys koronowy” miejski program pomocy powalczy o prestiżową nagrodę z innowacyjnymi rozwiązaniami m.in. z Czech (respiratory z druku 3D), Litwy (wydarzenia kulturalne na podwórkach Kowna) czy Grecji (medyczna aplikacja do telerozmów z lekarzami w czasie lockdownu).
UrbanLab to czwarta z gdyńskich nominacji w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Innowacje w Polityce”. Projekt z Gdyni znalazł się w gronie 10 finalistów w kategorii „Demokracja”. To innowacyjny program publicznego dialogu i partycypacji mieszkańców w życiu miasta.
„Program UrbanLab tworzy przestrzeń do rozwijania nowych umiejętności u wschodzących lokalnych liderów i działaczy społecznych, pomagając w rozwijaniu nowych pomysłów (…) – czytamy w uzasadnieniu nominacji do ścisłego finału rywalizacji. Jednym z kluczowych elementów, który zapewnił gdyńskiemu projektowi miejsce wśród najlepszych było zupełnie innowacyjne podejście miasta do dialogu z lokalną społecznością, które otworzyło wiele nowych możliwości i zaktywizowało mieszkańców.
To pionierski w skali całego kraju model współpracy mieszkańców, ekspertów, aktywistów, urzędników i władz miasta. Działalność UrbanLabu koncentruje się na poszukiwaniu nowych sposobów pracy nad wyzwaniami stojącymi przed Gdynią. To swoiste forum zorganizowanego dialogu, które inspiruje, usprawnia wymianę wiedzy i promuje globalne trendy w zakresie zrównoważonego rozwoju i Smart City.
Aktywności prowadzone w UrbanLab pozwalają m.in. na opracowywanie innowacyjnych koncepcji, takich jak kurs ogrodnictwa miejskiego, szycie toreb z ubrań pochodzących z recyklingu, pakiet powitalny dla nowych mieszkańców miasta czy kurs dla organizatorów wydarzeń sportowych. Zespół tematyczny w ostatnim czasie zajmował się problematyką zmian klimatycznych, retencji wody, miejskiej zieleni i emisji dwutlenku węgla. UrbanLab umożliwił też rzeczową dyskusję o konsekwencjach gospodarczych i społecznych COVID-19 dzięki Zespołowi Tematycznemu UrbanLab Gdynia ds. adaptacji do życia po pandemii.
W ciągu roku istnienia z aktywności prowadzonych w ramach projektu UrbanLab skorzystało 874 mieszkańców Gdyni. Zorganizowano około 200 spotkań dotyczących wyzwań stojących przed miastem i jego mieszkańcami.
Gdyńskie rozwiązanie znalazło się w zaszczytnym gronie 10 finalistów z kategorii „Demokracja” obok projektów pochodzących m.in. z Włoch (szkoła na przedmieściach, czyli lekcje obywatelskie organizowane w otwartej przestrzeni), Ukrainy (mapa remontów prezentująca wydatkowanie publicznych środków) czy Szwajcarii (kampania Helvetia zachęcająca kobiety do aktywności politycznej).
Laureatów wyłonią głosy obywateli Europy – to grupa około tysiąca obywateli różnych państw. Najlepsze pomysły lokalnych władz zostaną ogłoszone w dziewięciu kategoriach konkursowych. To: jakość życia, gospodarka, ekologia, edukacja, demokracja, cyfryzacja, prawa człowieka, wspólnota i kryzys koronowy. Wyniki tegorocznej edycji „Innowacji w Polityce” poznamy 3 grudnia, podczas gali w formie online.
„Innowacje w Polityce” to międzynarodowy konkurs organizowany przez wiedeński Instytut Innowacji w Polityce (The Innovation in Politics Institute). To coroczny przegląd pracy odważnych i kreatywnych polityków ze wszystkich szczebli demokratycznej władzy w Europie, który może służyć jako źródło inspiracji dla innych.

ikona