1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Gdynia bada rowerowy klimat

Ruszyła ogólnopolska akcja „Badanie Klimatu Rowerowego”. Pozwoli ona sprawdzić nastawienie mieszkańców do komunikacji rowerowej. To próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie podejście do tego tematu ma dana miejscowość i czy jazda na jednośladzie sprawia cyklistom radość, czy może jest źródłem stresu. W badaniu bierze udział 90 miast i gmin. Wśród nich również Gdynia.

Dla gdyńskich cyklistów to szansa, żeby wyrazić swoją opinię i przekazać ją osobom odpowiedzialnym za politykę rowerową w mieście.
– Głos mieszkańców jest dla nas niezwykle ważny. Gdynianie codziennie korzystają z miejskiej infrastruktury i najlepiej wiedzą, co jest dobre, a co wymaga zmiany. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju.
Jak wziąć udział w badaniu?
Wystarczy poświęcić 10 minut i wypełnić anonimową ankietę, która jest dostępna na stronie rowerowyklimat.pl. Każdy, kto wypełni internetowy formularz, ma szansę wygrać rower.
Pozyskane dane zostaną opracowane i udostępnione publicznie w formie raportów dla poszczególnych gmin i miast biorących udział w badaniu. Wyniki testu umożliwią stworzenie wielowymiarowego obrazu sytuacji rowerzystów. Ankietę oparto o metodologię Fahrradklima, którą w 2018 roku przebadano blisko 700 europejskich miast.
Akcję organizuje Polska Unia Mobilności Aktywnej. Badanie jest prowadzone w porozumieniu z innymi organizacjami rowerowymi Europy, zrzeszonymi w Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF).