1432 (1132) 2020-11-27 - 2020-12-03

Wkrótce nowe elektrobusy #wGdyni

Aż 24 nowoczesne autobusy napędzane energią elektryczną trafią na ulice Gdyni. W ramach przetargu prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej flota „elektryków” w komunikacji miejskiej powiększy się o 16 elektrobusów standardowej długości i 8 zeroemisyjnych przegubowców. Otwarcie ofert w środę, 9 grudnia.

Zbliża się kolejna ekologiczna rewolucja w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Trwa postępowanie przetargowe na zakup 24 nowoczesnych elektrobusów, które będą przewozić gdyńskich pasażerów korzystając z zeroemisyjnej technologii. Nowa elektryczna flota pojazdów będzie korzystać z budowanej obecnie w Gdyni sieci ładowarek.
– Gdyńska wizja elektromobilności to konkretne działania. Już spełniamy normy ustawowe, teraz dążymy do miana polskiego lidera elektromobilności. 24 nowe pojazdy i nowe elementy infrastruktury to kolejna z dużych zmian w gdyńskiej komunikacji miejskiej. Nowoczesne elektrobusy to transport efektywny, szybki i stosunkowo niedrogi, a przede wszystkim przyjazny dla środowiska. Chcemy, aby gdynianie na dobre przyzwyczaili się do zeroemisyjnych pojazdów. Co ważne, inwestujemy przy dużym udziale unijnych środków – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Do godz. 9.00 9 grudnia producenci autobusów elektrycznych mogą składać swoje oferty w ramach przetargu ogłoszonego przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej. To postępowanie na dostawę fabrycznie nowych pojazdów zasilanych energią elektryczną, które podzielono na dwie części.
Oferty składane przez producentów powinny uwzględniać co najmniej 15-letni okres eksploatacji. Pojazdy zgodnie z wymogami przetargu m.in. muszą być niskopodłogowe i zawierać rozwiązania i ułatwienia dedykowane osobom z niepełnosprawnościami.
Zaawansowane są już prace związane ze stacjami ładowania przeznaczonymi dla nowych „elektryków”. Przypomnijmy, że na terenie Gdyni powstaje 7 tzw. szybkich ładowarek (stacji pantografowych szybkiego ładowania) na pętlach i przystankach końcowych w różnych dzielnicach oraz 22 standardowe ładowarki (punkty wolnego ładowania plug-in) w bazie PKA przy ul. Platynowej na Pogórzu.
Zakup nowych elektrobusów oraz budowa sieci stacji ładowania na terenie Gdyni jest możliwa dzięki pozyskaniu przez miasto wielomilionowego dofinansowania z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całego projektu sięga ponad 81 mln zł. Głównym założeniem jest zastąpienie elektrobusami części pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, które obsługują linie ZKM Gdynia.
Więcej informacji na temat aktualnie prowadzonego przetargu na stronie internetowej PKA oraz na platformie SmartPZP.