Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1434 (1134) 2020-12-11 - 2020-12-17

Port otwarty dla przewoźników promowych

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych korzystających z Publicznego Terminalu Promowego w Porcie Gdynia w latach od 2021 do 2025. Wnioski można składać do 15 grudnia.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w środę, 2 grudnia ogłosił postępowanie na wybór przewoźników promowych, którzy chcieliby korzystać z Publicznego Terminalu Promowego w Gdyni w latach 2021-2025. Postępowanie prowadzone jest w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Przewoźnicy, którzy do 15 grudnia złożą propozycje i zostaną zakwalifikowani do udziału w postępowaniu, będą mogli złożyć oferty, których treścią będą plany zawinięć, parametry promów oraz propozycję wysokości opłat portowych.
Nowy terminal promowy w Gdyni będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w basenie Morza Bałtyckiego. Zlokalizowany blisko centrum miasta, dzięki eliminowaniu zanieczyszczenia środowiska, wpisuje się w ideę Green Port. Będzie to możliwe dzięki zasilaniu promów przy kei prądem, a to dzięki specjalnym urządzeniom, pozwalającym na czerpanie energii elektrycznej bezpośrednio z lądu.
Sam terminal zostanie wyposażony w nowoczesne, przygotowane specjalnie dla Portu Gdynia urządzenia pozwalające na dostosowanie ramp i galerii pasażerskiej do różnej wielkości i typów statków. Co istotne, ułatwi to wejście i zejście na statek pasażerom poruszającym się zarówno pieszo, jak i pojazdami kołowymi.
Nowy terminal promowy w Gdyni to: długość linii cumowniczej nabrzeża Polskiego około 266 m, zespół ramp: górnej i dolnej, umożliwiający jednoczesny załadunek na dwa pokłady samochodowe różnej wielkości promów, parking przeznaczony dla pojazdów oczekujących na odprawę: dla samochodów osobowych o pojemności 215 aut i samochodów ciężarowych o pojemności 110 aut (z naczepami), plac manewrowy o powierzchni 44 542 m2, budynek główny Dworca Promowego z wydzielonymi miejscami na sprzedaż biletów, kontrolę bagażu i kontrolę osobistą, galeria, wraz z łącznikiem pasażerskim, która umożliwi pasażerom przejście bezpośrednio z promu do budynku i odwrotnie.

Szczegóły ogłoszenia znajdują się na stronie www.port.gdynia.pl/pl/przetargi.
Projekt jest realizowany w oparciu o fundusze unijne oraz środki własne Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Realizacja ma zostać zakończona w połowie przyszłego roku.

ikona