1434 (1134) 2020-12-11 - 2020-12-17

Prezydent Gdyni poparł list do Komisji Europejskiej

Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek poparł stanowisko polskich i węgierskich samorządów, podpisując się pod treścią listu adresowanego do Komisji Europejskiej. Jego treść wyraża sprzeciw lokalnych wspólnot wobec wetowania unijnego budżetu przez polski i węgierski rząd, a co za tym idzie – pozbawienia samorządów pieniędzy pochodzących ze środków europejskich.


List został skierowany do Komisji Europejskiej przez prezydentów Warszawy i Budapesztu. Jego treść poparło ponad 200 sygnatariuszy reprezentujących polskie i węgierskie samorządy. Wśród nich także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. List wskazuje na możliwe skutki rządowego weta wobec unijnego budżetu. Najwięcej na tej decyzji mogą stracić właśnie samorządy – najbardziej prawdopodobny scenariusz to zablokowanie wypłat z funduszy unijnych, które w ostatnich latach wspierały wiele kluczowych inwestycji w miastach i gminach.
Samorządowcy jednocześnie proponują alternatywę, gdyby rządy obu państw postawiły na swoim. To swoisty apel do władz Unii Europejskiej o wykorzystanie środków z NextGenerationEU na utworzenie Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności dla polskich i węgierskich miast oraz gmin.

  • ikonaOpublikowano: 10.12.2020 14:05
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2020 14:15
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona