1434 (1134) 2020-12-11 - 2020-12-17

Sto lat morskiej tradycji! Uniwersytet Morski świętuje

Na przestrzeni lat zmieniała się jego nazwa i lokalizacja. Jednak przez cały ten czas przyświecał mu jeden cel – służba polskiemu morzu. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje! 8 grudnia mija sto lat działalności uczelni. Z tej okazji odbywa się szereg uroczystości w mieście i na morzu.


Uniwersytet Morski ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jego ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Działa dokładnie od wieku. W ciągu tych stu lat uczelnia wykształciła ponad 30 tysięcy absolwentów – kapitanów, oficerów marynarki handlowej, marynarzy, inżynierów, ludzi świata nauki, polityków, przedsiębiorców.
8 grudnia z okazji stulecia uczelni zaplanowano szereg uroczystości. W obchodach uczestniczyli prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
– Mija dokładnie sto lat, od kiedy Uniwersytet Morski rozpoczął swoją działalność i było to sto lat pięknej historii na morzu wielu edukacyjnych wyzwań. Nie zabrakło burz i sztormów, ale po nich zawsze wychodziło słońce. Uczelnia zajmuje w życiu Gdyni istotne miejsce. To chluba naszego miasta. Wpisuje się w jego historię i rozwija razem z nim. Każdego roku w jej murach wiedzę i doświadczenie zdobywają rzesze studentów. To powód do dumy dla wszystkich gdynian, że właśnie w naszym mieście szkoli się doskonała kadra morska. Z okazji jubileuszu życzę, aby uniwersytet w dalszym ciągu szedł „całą naprzód” i zawsze obierał kurs, który zapewni jeszcze lepszą jakość kształcenia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Gdynia była i jest miastem z morza i marzeń również dla tych, którzy swoje życie chcą związać z morzem. Dlatego Uniwersytet Morski zajmuje tak ważne miejsce na kartach jego historii. Nie tylko kształci morskie kadry, ale i otwiera drogę do kariery w branży morskiej. Dzisiaj świętujemy nie tylko setne urodziny Uniwersytetu Morskiego. To również stulecie szkolnictwa morskiego. Z okazji tak ważnego i chlubnego jubileuszu życzę władzom uczelni wielu sukcesów, a studentom zadowolenia i satysfakcji z kształcenia oraz ambicji do sięgania po więcej – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
Stulecie uczelni to też doskonała okazją do tego, aby pokazać efekty metamorfozy, jaką przeszedł Uniwersytet Morski. Zmienił się teren przed budynkiem głównym. Powstała tam przestrzeń reprezentacyjno-parkowa, gdzie studenci i mieszkańcy mogą odpoczywać i spędzić czas w miłym otoczeniu. To część realizowanego od lat planu przebudowy i poprawy warunków infrastrukturalnych uczelni.
To jednak nie koniec. Uczelnia planuje dalszy intensywny rozwój. W najbliższych latach ma powstać kompleks sportowo-akademicki złożony z dwóch budynków – nowoczesnej hali sportowej i domu studenckiego. Będzie on zlokalizowany na terenie kampusu uniwersyteckiego przy ul. Morskiej w Gdyni. Kolejna planowana inwestycja to innowacyjne centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore. Powstanie ono przy nabrzeżu Wisłoujście przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku.
Obecnie na wszystkich rodzajach studiów na Uniwersytecie Morskim kształci się około 5 tysięcy studentów. Uczelnia ma 823 pracowników – łącznie z osobami zatrudnionymi w Instytucie Morskim.

  • ikonaOpublikowano: 10.12.2020 13:44
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.12.2020 13:44
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona