Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1438 (1138) 2021-01-22 - 2021-01-28

Do lekarza z e-skierowaniem

Do e-recepty i e-zwolnienia dołącza kolejny, wirtualny dokument – e-skierowanie. Od 8 stycznia placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. To kolejne rozwiązanie, które umożliwia załatwianie spraw zdrowotnych online, co jest użyteczne w czasie pandemii.

E-skierowanie umożliwi elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie. Wszystkie wirtualne skierowania dostępne będą na Internetowym Koncie Pacjenta. Znika obowiązek dostarczenia do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.
E-skierowanie jest wystawione na następujące świadczenia:
– ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, za wyjątkiem porady w zakresie logopedii,
– leczenie szpitalne,
– badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ,
– rezonans magnetyczny,
– badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
– badanie echokardiograficzne płodu.
E-skierowanie możesz otrzymać za pomocą SMS-a z 4-cyfrowym kodem, w formie e-maila z pdf-em lub jako wydruk. Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, zależy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta, wejść w „Ustawienia” i wpisać numer telefonu lub adres e-mailowy.
E-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 nie posiada kodu jak inne e-skierowania. Będzie widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta osoby, której je wystawiono, ale procedura rejestracji na szczepienie jest odmienna niż w przypadku innych e-skierowań.
Na termin i miejsce szczepienia można umówić się:
– na infolinii NFZ: 989,
– poprzez Twoje Internetowe Konto Pacjenta – dostępny będzie odpowiedni formularz,
– za pośrednictwem lekarza, który wystawił e-skierowanie, lub placówki, w której świadczy usługi.
Więcej informacji na temat e-skierowań, e-recept oraz e-zwolnień w serwisie Ministerstwa Zdrowia: pacjent.gov.pl