Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1438 (1138) 2021-01-22 - 2021-01-28

Gdyńskie śluby w czasie pandemii

Limit gości podczas ceremonii czy zakaz organizacji hucznych wesel – między innymi z takimi ograniczeniami musieli mierzyć się narzeczeni planujący ślub w minionym roku. Nie sprawiło to jednak, że ludzie przestali zawierać małżeństwa. Według statystyk Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni w minionym roku „Tak” powiedziało sobie 660 par.


Pandemia koronawirusa sprawiła, że od marca ubiegłego roku wiele instytucji funkcjonuje na zmienionych zasadach. Również gdyński Urząd Stanu Cywilnego działa w trybie dostosowanym do aktualnych zaleceń sanitarnych. Załatwianie wielu spraw przeniesiono do sieci, a niektóre są realizowane podczas wizyty w magistracie - po wcześniejszym umówieniu.
Zmiany dotknęły również ślubnych ceremonii. Znacznie ograniczono liczbę osób, które mogą towarzyszyć narzeczonym w wejściu w nowy etap życia. Nie przeszkodziło to jednak młodym w powiedzeniu sobie „Tak”. Jak informuje gdyński Urząd Stanu Cywilnego, w ubiegłym roku zawarto 660 związków małżeńskich. 459 z nich to śluby cywilne, udzielone przez urzędnika i zawarte właśnie w urzędzie. 201 par zawarło ślub wyznaniowy. Ceremonie te odbywają się w kościele przed obliczem księdza i – podobnie jak te urzędowe – mają skutek cywilny.
Jak zmieniała się sytuacja z zawieraniem ślubów w gdyńskim USC w trakcie pandemii?
Początkowo w ceremonii udział mogli brać jedynie narzeczeni, świadkowie oraz fotograf upamiętniający te jakże ważne dla młodej pary chwile. Stopniowo ograniczenia te były zmniejszane. Do nowożeńców w urzędzie dołączyć mogli ich rodzice, a od 30 maja w uroczystości mogło wziąć udział maksymalnie 10 osób. Zmiany w obostrzeniach, wprowadzone przez rząd 25 lipca, pozwoliły na udział łącznie 18 osób podczas ceremonii ślubnych. Następnie, w związku z wprowadzeniem strefy czerwonej, a następnie kwarantanny narodowej liczba osób mogących uczestniczyć w uroczystości została zmniejszona do 5 osób.
Jak wygląda to obecnie?
W ceremonii mogą uczestniczyć jedynie narzeczeni, świadkowie oraz 1 gość lub fotograf ślubny. Obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne. Złożenie dokumentów do ślubu cywilnego lub kościelnego jest możliwe po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Rezerwacji można dokonać online poprzez Biuletyn Informacji Publicznej oraz telefonicznie przez Gdyńskie Centrum Kontaktu pod numerem tel. 58 626 26 26.