Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1439 (1139) 2021-01-29 - 2021-02-04

Gdynia gra z WOŚP

31 stycznia zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wiele zbiórek i aukcji już trwa. Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nasze miasto tradycyjnie włącza się w tę szczytną akcję.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku już po raz 29. Nie ominie również Gdyni. Nasze miasto zawsze aktywnie i chętnie włącza się w tę szczytną akcję. Gdynianie co roku przy tej okazji okazują wielkie serca. Tym razem nie odbędą się licytacje na żywo, które zawsze prowadziliśmy w Centrum Handlowym Riviera i w Teatrze Miejskim w Gdyni. W tym roku, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Państwa, te działania przeniosły się do sieci. Gdyńskie sztaby i instytucje oferują wiele ciekawych przedmiotów i atrakcji. Można je wylicytować na internetowych aukcjach. Zachęcam do zapoznania się z przygotowanymi propozycjami i wspierania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród licytowanych przedmiotów znajdą Państwo m.in. pióro z moim podpisem – mówi prezydent Wojciech Szczurek.
Priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie wszystkich uczestników akcji, dlatego orkiestrowe wydarzenia przeniosły się głównie do sieci. Wiele zbiórek i aukcji, które prowadzą działające w mieście sztaby i instytucje, już trwa. Licytacje odbywają się w serwisie Allegro.
Hity gdyńskich aukcji
Fanty zebrały i wystawiły na aukcje gdyńskie sztaby, instytucje i osoby związane z naszym miastem.
Pióro wieczne z wygrawerowanym podpisem prezydenta Wojciecha Szczurka ma stalówkę wykonaną ze stali nierdzewnej, skórzane etui, klips i wykończenia są platerowane 23-karatowym złotem, a całość znajduje się w drewnianej szkatułce z logo 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na licytacjach nie mogło również zabraknąć rejsów: na pokładzie jachtu „Copernicus” i „Admirała Dickmana”.
Specjalne zwiedzanie przygotowały: Biblioteka Gdynia, Centrum Nauki Experyment i Uniwersytet Morski w Gdyni.
Z kolei firma SpaceForest z PPNT Gdynia zaprasza do udziału w teście największego polskiego hybrydowego silnika rakietowego SF1000 zaprojektowanego jako napęd do rakiety suborbitalnej „Perun”.
Najwyżej licytowane jest spotkanie z europosłem Robertem Biedroniem, połączone ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego. Będzie wycieczka po mieście i wspólny obiad. Z kolei dzień w Sejmie oferują posłowie Artur Dziambor i Marek Rutka. Na zwiedzanie Muzeum Emigracji i obiad zapraszają senator Sławomir Rybicki i Barbara Nowacka.
Popularnością cieszy się kolacja dla dwóch osób, którą przygotuje Magda Gessler.
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sportu oraz gdyńskich imprez. Do wylicytowania jest wspólne oglądanie meczu Arki Gdynia z prezydentem Wojciechem Szczurkiem. Gdy tylko obostrzenia pandemiczne pozwolą prezydent Wojciech Szczurek zaprosi do wspólnego oglądania meczu Arki Gdynia na Stadionie Miejskim.
To oczywiście tylko niektóre fanty wystawione na aukcję gdyńskiego WOŚP. Do sztabów wciąż napływają nowe rzeczy. Jeżeli chcesz wspomóc tegoroczną akcję w ten sposób, wystarczy, że zgłosisz się do jednego: sztab Gdynia dla Orkiestry lub sztab In gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni.
Internetowe aukcje to nie jedyny sposób, w jaki można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Gdyńskie sztaby założyły również wirtualne puszki i e-skarbonki. W taki sposób datki można przekazywać bezgotówkowi i bez wychodzenia z domu. 31 stycznia na ulicach Gdyni tradycyjnie pojawią się też wolontariusze. Jednak zbiórka odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Wolontariusze będą mieli maseczki ochronne na twarzy oraz rękawiczki na dłoniach. Każdy darczyńca otrzyma tradycyjne serduszko, ale przykleić je trzeba będzie samodzielnie.
W Centrum Riviera stoją dwie wystawione przez Sztab In gremio skarbonki stacjonarne w kształcie serc, które można zasilać do 31 stycznia.
Alpiniści dla WOŚP
Akcja ma na celu wsparcie zbiórki funduszy na rzecz WOŚP. Po zapełnieniu skarbonki Alpiniści dla WOŚP umyją okna na oddziałach dziecięcych.
Komunikacja miejska dla WOŚP
Coś dla siebie znajdą również miłośnicy komunikacji miejskiej. Atrakcje dla nich przygotowuje Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego.
31 stycznia na ulice Trójmiasta wyjadą specjalne trolejbusy, autobusy i tramwaje. Przejazd nimi będzie bezpłatny, a w pojazdach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami WOŚP i wesprzeć akcję.
Uruchomiona zostanie linia trolejbusowa 29T na trasie: Gdynia Dworzec Główny PKP-skwer Kościuszki InfoBox-Wzgórze św. Maksymiliana SKM-Orłowo SKM-Wejherowska-Sopot Reja.
Pozostałe linie będą kursować po Gdańsku i Sopocie. Linia autobusowa 29A między pętlą w Gdańsku Oliwie a przystankiem Sopot Reja, linia tramwajowa 29S z gdańskiej dzielnicy Siedlce do pętli w Oliwie oraz linia drezynowa 29D na trasie: Nowe Ogrody-Dworzec PKS-Nowe Ogrody.
W pojazdach będą obowiązywały limity pasażerów. Należy również pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.
Szczegóły w wydarzeniu na FbPomorskiego Stowarzyszenia Sympatyków Transportu Miejskiego. Partnerem akcji jest m.in. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.
Darmowe przejazdy pociągami dla wolontariuszy
Wszyscy wolontariusze zbierający datki podczas 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą mogli za darmo jeździć pociągami SKM oraz Polregio kursującymi na terenie województwa pomorskiego. Do bezpłatnego przejazdu upoważnia identyfikator wydany przez sztab WOŚP.
Darmowe przejazdy obowiązują tylko 31 stycznia i do następujących stacji, które znajdują się na granicy województwa: Słosinko, Czarne, Bukowo Człuchowskie, Smętowo, Gardeja, Prabuty i Stare Pole.
Więcej na stronach gdyńskich sztabów:
Sztab Gdynia dla Orkiestry:
www.gdyniadlaorkiestry.pl
Sztab In gremio i Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej w Gdyni:
www.facebook.com/SpolecznaJedynka
Sztab w Teatrze Miejskim: www.facebook.com/WOSPTeatrMiejskiGdynia/