Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1439 (1139) 2021-01-29 - 2021-02-04

Kto wybuduje wybieg dla psów na Dąbrowie?

Jeszcze w tym roku kolejna gdyńska dzielnica zyska przestrzeń aktywności dla czworonożnych pupili. Powstanie ona przy skrzyżowaniu ulic Rdestowej i Kameliowej dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego. Zarząd Dróg i Zieleni właśnie analizuje oferty wykonawców, którzy chcą wybudować tam wybieg dla psów.

Projekt wybiegu jest już gotowy. Obejmuje on zagospodarowanie przestrzeni o powierzchni prawie 500 m2, sąsiadującej z lasem oraz myjnią samochodową. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Rdestowej i Kameliowej, gdzie znajduje się wiele bloków mieszkalnych. Obok wyznaczonego pod wybieg terenu biegnie ścieżka rowerowa oraz chodnik.
– To cenna inicjatywa, bo niezagospodarowany fragment terenu stanie się atrakcyjnym punktem spotkań lokalnej społeczności i miłośników czworonogów. Otrzymaliśmy 5 ofert na wykonanie wybiegu dla psów. Dwie z nich mieszczą się w przewidzianym przez nas budżecie. Oznacza to, że jeszcze w tym półroczu zrealizujemy tę inwestycję. Będzie to kolejny profesjonalnie zaprojektowany wybieg dla psów spełniający nasze gdyńskie Standardy Dostępności – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Swoje oferty złożyły:
Union Invest Sp. z o.o. - 96 188,83 zł,
Platan Gdynia S.C – 108 813,80 zł,
Green Poland Krzysztof Polakowski – 83 652,30 zł,
FB- Jelcz Sp. z o.o. – 98 002,71 zł,
Stachtrans – 88 560,00 zł.
Wszystkie firmy zadeklarowały wykonanie inwestycji w terminie 120 dni kalendarzowych od daty podpisania umowy oraz 49-miesięczny okres gwarancji i rękojmi. Na realizację tego zadania miasto przeznaczyło kwotę w wysokości 90 403,80 zł.
Wybieg dla psów ma być nie tylko miejscem, gdzie właściciele będą mogli spuścić swojego pupila ze smyczy. Staną tam także urządzenia, które umożliwią tzw. trening agility. Aktywność ta polega na wspólnym pokonywaniu specjalnego toru z różnorodnymi przeszkodami. Na dąbrowskim wybiegu zostaną zainstalowanie cztery takie urządzenia: słupki slalomowe, dwa rodzaje murków oraz dwuspadowa pochylnia z tunelem. Będą tak rozmieszczone, żeby mogło z nich korzystać jednocześnie kilka zwierząt.
– Budżet Obywatelski to doskonałe narzędzie do realizacji inicjatyw aktywizujących różne środowiska. Zwycięskie projekty podnoszą jakość życia mieszkańców, ale też promują dbałość o naszych czworonożnych pupili. Na Dąbrowie mieszka duża i aktywna społeczność, która kocha czworonogi. Jestem przekonany, że nowocześnie zaprojektowana przestrzeń wybiegu szybko zdobędzie swoich stałych, psich bywalców – mówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.
Psi plac zabaw zyska bezpieczne ogrodzenie z dwoma furtkami. Na terenie wybiegu pojawią się ławki z oparciami i podłokietnikami oraz kosz na odpady. Będzie dominowała nawierzchnia trawiasta, ale dojścia do placu zostaną wykonane z kostki betonowej.
Przypomnijmy, że kolejny wybieg dla psów powstanie przy ulicy Halickiej w Małym Kacku. To także inicjatywa mieszkańców, która zdobyła zwycięskie głosy w Budżecie Obywatelskim.