Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
1439 (1139) 2021-01-29 - 2021-02-04

Powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora

Kawiarenka dla seniorów i sala ze sceną z miejscem do tańca, pomieszczenie z aneksem kuchennym, w którym prowadzone będą zajęcia praktyczne, a także m.in. kawiarenka internetowa ze sprzętem multimedialnym – te wszystkie udogodnienia znajdą się w Centrum Nowoczesnego Seniora.W budynku przy ul. 10 Lutego 26, w którym mieściła się najstarsza gdyńska szkoła, powstanie miejsce spotkań dla gdyńskich seniorów. Będą tu mogli spędzać wspólnie czas i rozwijać pasje. Nowa przestrzeń zostanie zaprojektowana zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego – z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.

Już dziś widać, że takie miejsce jest dla seniorów szczególnie ważne. Czas pandemii pokazał, że ta grupa dotkliwie odczuwa izolacje i samotność.
– Wiemy, jak ważne są dla seniorów spotkania, podczas których mogą rozmawiać, dzielić się swoimi przemyśleniami czy zdobywać nowe umiejętności. Budowa Centrum Nowoczesnego Seniora to nasza odpowiedź na te potrzeby mieszkanek i mieszkańców Gdyni – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że mamy znacznie mniej możliwości na osobiste spotkania z innymi, ale dzięki działalności Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klubów seniora funkcjonujących w naszym mieście wiemy, że osoby starsze z niecierpliwością czekają na możliwość ponownych stacjonarnych zgromadzeń. Mamy nadzieję, że dzięki zaadaptowaniu budynku przy ulicy 10 Lutego w Gdyni w niedalekiej przyszłości poszerzy się i tak już bogata oferta zajęć dla seniorów. Przygotowując projekt modernizacji budynku, będziemy go oczywiście konsultować z przyszłymi użytkownikami, tak by jak najlepiej dostosować go do oczekiwań seniorów – dodaje wiceprezydent.
Dzięki lokalizacji budynku w ścisłym centrum Gdyni seniorzy nie będą mieć kłopotu z dotarciem tam środkami transportu publicznego. Warto również podkreślić, że teren okalający placówkę pozostanie przestrzenią publiczną, która będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Umożliwi to wielopokoleniowe spotkania i relaks na świeżym powietrzu. Powstanie tam pole do gry w bule, nie zabraknie również miejsca do organizowania wydarzeń na świeżym powietrzu, takich jak koncerty czy potańcówki. Ponadto pojawią się miejsca zielone, zachęcające do piknikowania i obserwacji przyrody. Warto również podkreślić, że poza ogrodzeniem dawnej „Jedynki” oraz poza zakresem opracowania znajdują się obiekty sportowe: boisko, siłownia zewnętrza oraz realizowana w ramach KLIMATycznego Centrum Gdyni ścieżka pieszo-rowerowa, które znacznie zwiększają atrakcyjność tego terenu.
– Wszystkie budynki szkolne, które w minionych latach przekształcaliśmy, dziś pełnią już zupełnie inne role dedykowane mieszkańcom miasta. Są tam zarówno żłobki oraz przedszkola, jak i domy sąsiedzkie. Jednym z takich budynków jest także budynek przy ulicy 10 Lutego. Funkcjonowała tam przez wiele lat szkoła podstawowa, później Gimnazjum nr 1, a następnie XVII Liceum Ogólnokształcące, które zostało przeniesione do dzielnicy Gdynia Wiczlino. Ten budynek od samego początku miał być przeznaczony na Centrum Nowoczesnego Seniora i w tym zakresie trwają prace zgodnie z harmonogramem – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Nieruchomość, w której powstanie centrum, będzie pełniła dwie funkcje.
– Budynek składa się z dwóch części. W starszej, wymagającej znacznie większych inwestycji i nakładów, powstanie CNS, natomiast w nowszej części budynku, znajdującej się z od strony ul. Starowiejskiej, nadal będą realizowane usługi oświatowe związane z administracją szkół. Będzie tam funkcjonować Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół, skupiające pracowników gdyńskich placówek oświatowych – mówi Bartosz Bartoszewicz.
W ramach prac nad budynkiem udało się zmienić przeznaczenie sali gimnastycznej, która początkowo miała zostać zaadaptowana na potrzeby części oświatowej, ale docelowo posłuży seniorom i będzie częścią Centrum Nowoczesnego Seniora. Wszystkie pozostałe przestrzenie budynku, które znajdują się na zewnątrz, będą dalej udostępniane mieszkańcom.