1440 (1140) 2021-02-05 - 2021-02-11

95. urodziny Gdyni inne niż wszystkie

Na zdjęciu grafika urodzinowa z dwoma transatlantykami

Grafika na urodziny Gdyni

Rozpoczynamy świętowanie 95. rocznicy nadania naszemu miastu praw miejskich. Te urodziny będą inne niż zwykle – i słusznie, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Aby umożliwić bezpieczne świętowanie, większość aktywności przeniesiono w przestrzeń miasta. Świętować będziemy też w dzielnicach i w domowym zaciszu.

 
- Najmłodsze miasto Trójmiasta – Gdynia bardzo już dojrzała, ale wciąż młoda – świętuje 95. urodziny. I mimo że nie możemy uczcić tego dnia wspólnie, zgodnie z naszą piękną tradycją świętujemy z uśmiechem. Mam to szczęście, że żyję w mieście, które kocham. Gdynia odwdzięcza się dobrą energią. A to przede wszystkim dzięki Państwu. Bo szczęśliwi gdynianie, zawsze młodzi duchem, tworzą wyjątkowy klimat, który dodatkowo napędza miasto. Gdynia jest wciąż na fali i życzę wszystkim gdynianom, by ta wspaniała wspólnota jaką, tworzą, płynęła szczęśliwie dalej. Niech duma z tego, że jesteśmy gdynianami, nigdy nas nie opuści! Zapraszam do świętowania i korzystania z atrakcji, które specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy - mówi prezydent Wojciech Szczurek.

Mimo ograniczeń i sytuacji epidemicznej jednostki miejskie przygotowały sporo wydarzeń aktywizujących całe rodziny.

Z Gdyni do Kalifornii

Z okazji 95. urodzin Gdyni Muzeum Emigracji zaprezentuje „gdyński” eksponat ze swoich zbiorów oraz zaprosi do zabawy najmłodszych.

W dniach 2-14 lutego w gablocie „Rzecz z historią” zwiedzający będą mogli obejrzeć tablicę rejestracyjną z napisem „Gdynia”, pochodzącą z amerykańskiego stanu Kalifornia. Należała ona do polskiej emigrantki z Gdyni, która otrzymała ją w prezencie od swojego męża. Rejestracja była używana przez dwadzieścia lat na wszystkich samochodach właścicielki.

Z kolei Dział Edukacji zaprosi dzieci do wykonania własnoręcznych replik gdyńskich budynków i obiektów. Zdjęcia gotowych prac będzie można udostępniać na Facebooku Muzeum Emigracji. Na wszystkich twórców-konstruktorów czeka nagroda.
Więcej na stronie www.polska1.pl.

„Kolorowy przejazd po mieście”

Kiedy nie można pojechać na urodziny, urodziny przyjadą do Was. Świętowanie przeniesie się już w ten weekend do dzielnic za sprawą kolorowego przejazdu urodzinowego.
 
W ramach wyjątkowego wydarzenia plenerowego pt. „Kolorowy przejazd po mieście” w dniach 6 i 7 lutego ekipa artystów ze śpiewem na ustach odwiedzi wszystkie dwadzieścia jeden dzielnic, aby wspólnie z dziećmi w ten nietypowy sposób celebrować urodziny Gdyni.

– Co roku, wspólnie z Wami drogie dzieci, radośnie obchodzimy Urodziny Gdyni na wielkim karnawałowym balu w Gdynia Arena. W tym roku pandemia pokrzyżowała nasze plany. I choć nie możemy Was zaprosić na bal, znaleźliśmy inny bezpieczny sposób, żeby wspólnie świętować. Zapraszamy Was na plenerowe wydarzenie pod tytułem „Kolorowy przejazd po mieście”. Będziecie mogli z dystansu, ale z uśmiechem na twarzy, zaśpiewać z nami urodzinową piosenkę i spotkać we wszystkich dwudziestu jeden dzielnicach nasz kolorowy samochód, śpiewające dzieciaki, szczudlarzy i klaunów, którzy zostawią Wam latającą niespodziankę. Wierzę w to, że uda nam się wspólnie świętować 95. urodziny Gdyni! – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

– Nie chcieliśmy rezygnować z tego radosnego święta, jakim są urodziny Gdyni. W zaplanowanych 21 punktach odbędzie się krótki, 15-minutowy pokaz dla dzieci, na tej nietypowej scenie, podczas którego zaśpiewana zostanie piosenka napisana specjalnie z okazji urodzin miasta. Dzieciom wręczone zostaną okolicznościowe latające balony – zaprasza Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej.

Ekipa złożona z kilku aktorów, konferansjera, animatorek i cyrkowców przejedzie przez gdyńskie ulice i dzielnice w specjalnie oznakowanym urodzinowym samochodzie-platformie i autobusie ZKM.
Wypatrujcie wesołego korowodu 6 i 7 lutego w godz. 10.00-16.00.

Szczegółowa trasa „Kolorowego przejazdu po mieście” oraz więcej informacji na stronie www.gdyniarodzinna.pl i na FB: www.facebook.com/GdyniaRodzinna
 

Gdynia – surrealistyczne fantazje

Ci, którzy w tym czasie chcieliby się oddać niespiesznej refleksji, mogą obejrzeć wystawę Jacka Dworakowskiego dostępną od 6 lutego. Plansze rozstawione zostaną przy ul. Armii Krajowej wzdłuż pl. Grunwaldzkiego.

Wystawa fotografii Jacka Dworakowskiego prezentuje znane i rozpoznawalne miejsca Gdyni, ale autor przekształca je w surrealistyczne obrazy z pogranicza jawy i snu. Teraźniejszość jest inspiracją dla wyobraźni autora.

Jacek Dworakowski – fotograf, filmowiec, dokumentalista, autor wielu publikacji i książek o Gdyni, m.in.: „Gdyńskie cmentarze. Kształt pamięci”, „Pocztówki wybrzeża czyli historia na kartach zapisana”, albumu fotograficznego „Gdynia Cię oczekuje, morze Cię wita” (we współpracy z Małgorzatą Sokołowską). Uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury Polskiej”, laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński 2014.

Ekspozycja wystawy do 28 lutego.        
 

Gdynia – tu zaczyna się Polska

W dniach 10-14 lutego w godz. 17.00-22.00 na fasadzie budynku Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (od strony skweru Plymouth) będzie wyemitowany pokaz audiowizualny pt. „Gdynia – tu zaczyna się Polska”. Warto tu zajść specjalnie lub wracając z zimowego spaceru po bulwarze Nadmorskim. W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym.

Kilkuminutowa impresja ma odwoływać się do „Polski morskiej”.
 
W latach 20. i 30. materiały te były proste, nośne i atrakcyjne formalnie. Do ich tworzenia zatrudniano najlepszych fachowców. Dzisiaj w epoce kultury obrazów i prostego przekazu nie straciły na aktualności, ich siła wydaje się nawet większa. Są też częścią opowieści o powstaniu Gdyni. Dlatego twórcy pokazu postanowili się do nich odwołać.
W pokazie chcemy przypomnieć dlaczego miasto powstało – przywołać  dumę jego budowniczych, atmosferę czasu wykuwania, również poprzez kulturę „morskości” w Polakach, dumę z sukcesu jakim było stworzenie okna na świat. Słowami bohaterów epoki przypomnimy, dlaczego zaraz po odzyskaniu przez młode państwo niepodległości, mieszkańcy wszystkich dzielnic razem włączyli się w wielkie dzieło budowy portu. Przy porcie wyrosło miasto, które stało się dumą i największym sukcesem II Rzeczpospolitej.
 
W pokazie wybrzmią cytaty z m.in. Antoniego Abrahama, Józefa Hallera, Eugeniusza Kwiatkowskiego czy Tadeusza Wendy, w których szukamy odpowiedzi na pytania, czym dla odrodzonego po zaborach młodego państwa było wywalczenie dostępu do morza oraz czym dla Wybrzeża i Polski stała się Gdynia.
 
Bez dostępu do morza II Rzeczpospolita byłaby zależna od wrogich sąsiadów. Bez determinacji Kaszubów Pomorze nie połączyłoby się z resztą kraju i nie powstałaby Gdynia, o której Komisarz rządu RP w Gdyni Franciszek Sokół, napisał: Gdynia jest najlepszym interesem, jaki kiedykolwiek Polska mogła zrobić.
 
W pokazie „Gdynia – tu zaczyna się Polska” wykorzystane zostały fotografie archiwalne i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

W ramach wydarzenia na fasadzie budynku wyświetlona również zostanie  wyjątkowa produkcja Narodowego Archiwum Cyfrowego, która powstała we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku Oddział w Gdyni. „Archiwalny Fotoplastikon Online Gdynia” to  animowana podróż po historii przedwojennej Gdyni, utrwalonej na archiwalnych fotografiach – od rybackiej wioski po perłę modernizmu, polskie okno na świat i chlubę II RP. Zajrzymy do portu, wstąpimy na plażę, wpadniemy na dancing. Poznamy Gdynię handlową i rozrywkową. Wsłuchamy się w dźwięki miasta, szum fal, sygnały okrętów, portowy hałas i jazzową melodię dolatującą z portowej tawerny. Tętniące życiem miasto zatrzymane w przedwojennych kadrach ożywione zostanie cyfrowo na powrót – w esencjonalnej i nowoczesnej formie.
W animacji wykorzystano fotografie archiwalne ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowego w Gdańsku Oddział w Gdyni. Realizacja: Fundacja Koncept Kultura.
Pokaz prezentowany będzie w dniach 10-14 lutego. Materiały wyświetlane będą w pętli w godz. 17.00-22.00 na ścianie budynku Urzędu Miasta Gdyni. Łączny czas trwania to około 12 minut. 

Partnerami obchodów z okazji 95. urodzin Gdyni są Narodowe Archiwum Cyfrowe i Archiwum Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni.
Logo Archiwów Państwowych

Znamy się! Świętujemy


12 lutego o godz. 16.00 pod hasłem „Znamy się! Świętujemy” odbędzie się oprowadzanie po wystawie Muzeum Maista Gdyni „Gdynia - dzieło otwarte”.

Podczas naszego krótkiego oprowadzania sprawdzimy, jak i co celebrowano w dawnej Gdyni. Zobaczymy wyjątkowe stroje i dekoracje, a także zastanowimy się, co to tak naprawdę znaczy „świętować”. 

Obowiązują zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie.

Rzut Kostką! - Miejska gra urodzinowa

13 lutego w godz. 12.00-18.00 wszyscy miłośnicy gier i zagadek oraz Gdyni będą mogli przeżyć niesamowitą przygodę, czyli wielką grę terenową z okazji 95. urodzin miasta Gdyni!
W wydarzeniu mogą wziąć udział grupy lub samotni gracze.

Start 13 lutego o godz. 12.00, na początku ulicy Starowiejskiej. 
Pierwszym punktem gry będzie Lavenda Cafe & Galeria (ul. Starowiejska 11), gdzie na hasło: ŚWIĘTUJEMY! będą czekać specjalne pakiety z zadaniami i wskazówkami prowadzącymi do kolejnych punktów. 

Ale to nie wszystko! Wraz z pierwszym punktem rozpoczniemy również opowieść o tym, jak Gdynia stała się miastem – na przykładzie budynków znajdujących się w pobliżu każdego z pięciu punktów na ul. Starowiejskiej, w których umieszczono pakiety z zadaniami oraz naszą opowieścią.

Udział bezpłatny. Szczegóły i zapisy na stronie www.muzeumgdynia.pl.
 

Wykład o architekturze

18 lutego o godz. 17.00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu Perły pt. „Style narodowe w architekturze międzywojennej Gdyni”.
 
Style narodowe zajmują szczególne miejsce w architektonicznym pejzażu Gdyni. W pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełniły rolę narzędzia w budowaniu narodowej tożsamości Pomorza, torując drogę modernistycznej wizji nowoczesnego miasta na miarę XX wieku. O gdyńskiej odsłonie stylów narodowych opowie historyczka sztuki Agnieszka Drączkowska.
Pula rezerwacji na to wydarzenie została już wyczerpana.
 

Niezwykła liczba 95

Centrum Nauki Experyment uczci jubileusz miasta jak na centrum nauki przystało. Weźmie liczbę 95 na warsztat i udowodni, że to całkiem niezwykła liczba! Pokaże ją z różnych perspektyw: chemicznej, fizycznej i biologicznej.

Zobaczcie, do jakich experymentów zainspirował nas wiek Gdyni, w specjalnie przygotowanym na tę okazję pokazie online.
 
Szczegóły na experyment.gdynia.pl.

Gdyńska Szkoła Filmowa urodzinowo

Z okazji 95. urodzin Gdyni planowany jest 40-minutowy program transmitowany na żywo z sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz studia gdyńskiej Filmówki.

W dniu 95. urodzin Gdyni o kulturze w naszym mieście i perspektywach jej rozwoju opowiedzą Prezydent Maista Gdyni Wojciech Szczurek oraz Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska. Spotkanie on-line z przedstawicielami gdyńskich instytucji będzie transmitowane z Gdyńskiego Centrum Filmowego i dostępne dla widzów na żywo w mediach społecznościowych. O tym, jak się mieszka, tworzy i pracuje w Gdyni, opowiedzą gdynianie: artystka Marta Frej, edukatorka sportowa Agnieszka Gruszka, fotografik Kacper Kowalski oraz Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
 
Wspólne świętowanie urodzin miasta to gdyńska tradycja. Od kilku lat urodzinowe spotkania, połączone z prezentacjami i wspomnieniami, odbywały się w hali sportowo-widowiskowej Gdynia Arena. Tłumnie uczestniczyli w nich mieszkańcy Gdyni, zwłaszcza seniorzy. W Gdyńskim Centrum Filmowym można było też obejrzeć opowieści z naszym miastem w tle. Tym razem Gdyńska szkoła Filmowa zaprasza przed monitory komputerów na spotkanie on-line. Oznacza to, że urodziny Gdyni będzie można świętować w dowolnym miejscu na świecie!
 
10 lutego o godz. 13.00 rozpocznie się transmisja z sali kinowej „Warszawa” w Gdyńskim Centrum Filmowym. Spotkanie będzie można obserwować w mediach  społecznościowych Facebook i YouTube: na oficjalnych kanałach Gdyni, Gdyńskiego Centrum Filmowego i Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
 
Gospodarzami spotkania będą prezydent Wojciech Szczurek i Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. W formule on-line wezmą w nim udział reprezentanci miejskich instytucji. Przedstawiciele gdyńskiej kultury, która oczekuje na pełny powrót do działalności po przerwie związanej z pandemią, zaproszą widzów do udziału w realizowanych obecnie i w przyszłości projektach.
 
Gdynia z morza, nieba, lądu i… filmu
 
Obszerna część programu urodzinowego, transmitowanego z Gdyńskiego Centrum Filmowego, odbędzie się w studiu Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj porozmawiamy o Gdyni widzianej z czterech różnych perspektyw.
 
O atutach „Gdyni z morza”, czyli miasta, w którym można uprawiać sporty wodne na najwyższym światowym poziomie opowie Agnieszka Gruszka, koordynatorka programu edukacji żeglarskiej  „Gdynia na Fali”. Jego głównym celem jest edukacja najmłodszych mieszkańców w zakresie żeglarstwa morskiego, śródlądowego, budowy i funkcjonowania jednostek pływających, bezpieczeństwa na plaży oraz w wodzie, a także pierwszej pomocy. Do jego zadań należy również wzmocnienie więzi młodych gdynian z miejscem zamieszkania.
 
Perspektywę „Gdyni z nieba” przybliży fotografik i pilot, Kacper Kowalski. Jego cykle fotograficzne, nagradzane w prestiżowych konkursach, są realizowane z lotu ptaka. W ten sposób artysta odsłania przed widzami niedostępne na co dzień pejzaże i krajobrazy miejskie. Są one jednocześnie odrealnionymi, niemal graficznymi obrazami, kompozycjami stworzonymi przez naturę i człowieka.
 
O „Gdyni z lądu”, czyli dobrym miejscu do życia, porozmawiamy z malarką, animatorką kulturalną i aktywistką, Martą Frej. Znana ilustratorka i czujna obserwatorka polskiej rzeczywistości, którą komentuje graficznymi memami, jesienią ubiegłego roku zamieszkała na stałe w Gdyni. Przy ulicy Świętojańskiej prowadzi autorską pracownię-galerię.
 
Fenomen Gdyni jako ważnego ośrodka kultury i edukacji filmowej przybliży Leszek Kopeć, który od blisko dwóch dekad kieruje Festiwalem Polskich Filmów w Gdyni. Jest też dyrektorem Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Oficjalne uroczystości

Świętowanie urodzin Gdyni to też oficjalne uroczystości. Tradycją jest msza z udziałem asysty wojskowej. Zostanie odprawiona 7 lutego w kościele pw. Najświętszej Marii Panny (ul. Świętojańska 26).

10 lutego przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. O godz. 17.00 odbędzie się uroczysta sesja urodzinowa, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Na urodziny do muzeum

Tradycją jest również, że 10 lutego wstęp do gdyńskich muzeów: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny.

Kartka urodzinowa

Dla tych, którzy odbiorą gazetę w punkcie dystrybucji, mamy prezent. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni i użyliśmy go do kartki urodzinowej, załączonej do bieżącego wydania „Ratusza”.

Zdjęcie rodziny Wilke ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 04.02.2021 14:13
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.02.2021 15:29
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona