1440 (1140) 2021-02-05 - 2021-02-11

Wojciech Szczurek w obronie biznesu pisze do premiera

„(…) Jako samorządy mamy znacznie gorsze możliwości wspierania biznesu, niż mieliśmy do końca grudnia 2020” - pisze prezydent Gdyni w liście adresowanym do premiera. Reakcja Wojciecha Szczurka to efekt działań rządu, który nie zgłosił samorządowej pomocy dla firm we wniosku złożonym do Komisji Europejskiej. Oznacza to, że gdyńscy przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać m.in. ze zwolnień z czynszu i dzierżawy czy odroczeń ich płatności w taki sam sposób, jak wcześniej w ramach „Gdyńskiego Falochronu”.

Kiedy w marcu zeszłego roku pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia zaskoczyły cały kraj, a przedsiębiorców postawiły z dnia na dzień w trudnej sytuacji finansowej, było oczywiste, że lokalna gospodarka będzie potrzebowała silnego wsparcia. Tak powstał „Gdyński Falochron” - innowacyjny, szeroki, miejski program wsparcia adresowany do różnych grup społecznych, w tym przede wszystkim do przedsiębiorców.
Korzystając ze wszystkich dostępnych możliwości prawnych, prezydent Gdyni objął lokalne firmy całym pakietem ulg. To zwolnienia albo ulgi dotyczące czynszu i dzierżaw za miejskie nieruchomości lub możliwość odroczenia płatności podatków dla przedsiębiorstw, które zostały objęte obostrzeniami i musiały zawiesić działalność. Czas pokazał, że decyzja pomogła wielu firmom przetrwać na rynku – do końca 2020 roku ze wsparcia zaoferowanego przez miasto skorzystało kilkaset podmiotów funkcjonujących m.in. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, Zespole Miejskich Hal Targowych i innych lokalach należących do miasta, a wartość udzielonej im pomocy przekroczyła 5 milionów złotych. W Gdyni udało się uniknąć gospodarczego kryzysu, a statystycznie liczba nowo zakładanych działalności po pierwszej fali pandemii przekraczała liczbę tych likwidowanych.
Teraz, gdy nadal dziesiątki firm walczą o przetrwanie i borykają się z przedłużającym się częściowym lockdownem, udzielanie przez gdyński samorząd wsparcia w tej samej formie nie będzie już możliwe. To efekt działań polskiego rządu, który w skierowanym do Komisji Europejskiej wniosku o przedłużenie decyzji w sprawie notyfikacji pomocy publicznej związanej z pandemią COVID-19 nie uwzględnił pomocy świadczonej przez samorządy na rzecz przedsiębiorców.
Oznacza to, że funkcjonowanie „Gdyńskiego Falochronu” dla biznesu w dotychczasowej formie nie jest już możliwe. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wystosował w tej sprawie w list do premiera Mateusza Morawieckiego.
Jak zaznaczył w swoim liście prezydent, obecny stan prawny znacznie utrudnia samorządom wspieranie lokalnych przedsiębiorców. Gminy i miasta będą mogły korzystać jedynie z dwóch bardziej skomplikowanych form pomocy – udzielania jej w reżimie de minimis, co wiąże się z rozbudowaną biurokracją, oraz w formie częściowych lub całościowych umorzeń istniejących już zaległości, co może być z kolei kłopotliwe dla firm. Wojciech Szczurek zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zawnioskowanie do Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Pełna treść listu prezydenta Gdyni do premiera dostępna jest na stronie www.gdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 04.02.2021 14:04
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.02.2021 14:06
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona