1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Morze książek zgłoszonych do NLG

Do czterech autorów w czterech kategoriach trafiają co roku Kostki Literackie, przyznawane w ramach Nagrody Literackiej Gdynia. Nim jednak poznamy laureatów, kapituła nagrody musi rzetelnie przyjrzeć się wszystkim zgłoszonym propozycjom. Wraz z końcem stycznia zakończył się etap zgłaszania kandydatów do konkursu.


Choć wielki finał i wręczenie nagród odbywają się zwykle pod koniec lata, to niemal przez cały rok trwają prace przy organizacji wydarzenia. Wraz z końcem stycznia zakończył się etap naboru książek do NLG. Do biura konkursu w dalszym ciągu spływają egzemplarze książek zgłoszonych przez wydawnictwa.
– Nagroda Literacka Gdynia to ważne wydarzenie na mapie naszego miasta. To okazja do uhonorowania tych, którzy w minionym roku dali polskiej literaturze swój talent i wrażliwość. Dzięki NLG Gdynia staje się bardziej kulturalnym miastem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Nadesłane propozycje są kategoryzowane i sprawdzane pod względem formalnym. Zgodnie z regulaminem, po weryfikacji wszystkich zgłoszeń, kapituła nagrody będzie mogła zgłosić również swoje propozycje do poszczególnych kategorii. Kostki Literackie trafiają bowiem do najlepszych eseistów, poetów, prozaików i tłumaczy.
Zadaniem Działu Marketingu i Promocji Literatury Biblioteki Gdynia jest sprawdzenie poprawności zgłoszeń i jak najszybsza wysyłka książek do kapitulantów, którzy w ciągu najbliższych miesięcy muszą wybrać nominowane dzieła.
W ubiegłym roku do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 537 tytułów. Były to: 103 eseje, 193 dzieła poetyckie, 134 tytuły prozatorskie i 107 tłumaczeń książek zagranicznych autorów na język polski.
W tegorocznej edycji organizatorzy zarejestrowali już ponad 150 pozycji.
Spośród nadesłanych prac kapituła konkursu wyłoni dwudziestkę nominowanych autorów, po 5 w każdej z czterech kategorii. Poznamy ich najprawdopodobniej w połowie maja. O tym, kto zdobędzie Kostki Literackie, przekonamy się podczas uroczystej gali pod koniec lata.
Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia przez prezydenta Wojciecha Szczurka w 2006 roku w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców.