1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Rozmowy na Polskiej 1 (online)

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na premierę 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” poświęconego zmianom klimatu. Rozmowa Filipa Springera z prof. Szymonem Malinowskim odbędzie się 12 lutego o godz. 18.00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji.


Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować wiele nasilonych zjawisk zmian klimatycznych, takich jak gigantyczne pożary w Australii czy powodzie w państwach Środkowej i Wschodniej Afryki.
Jak prognozują eksperci, globalne ocieplenie i jego skutki będą przyczyniać się do migracji ludzi i zwierząt w wielu rejonach świata. Raport iDMC podaje, że w pierwszej połowie 2020 roku na całym świecie z powodu katastrof klimatycznych musiało migrować 9,8 mln ludzi.
Autorami tekstów 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego" są zarówno antropolodzy, oceanografowie, jak i prawnicy badający zmiany prawa międzynarodowego, a także popularyzatorzy wiedzy o zmianach klimatu.
Zagadnieniu uchodźców klimatycznych przyglądają się Hans A. Baer z Uniwersytetu w Melbourne i Merill Singer z Uniwersytetu Connecticut. Na przykładzie sprawy Ioane'a Teitioty przeciwko Nowej Zelandii zmiany legislacyjne związane z migracjami klimatycznymi opisują znawcy prawa – Avidan Kent i Simon Behrman.
Henry McGhiem, założyciel firmy Curating Tomorrow, tłumaczy, dlaczego muzea powinny podejmować tematykę zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju.
W ramach premiery magazynu Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie online z prof. Szymonem Malinowskim, profesorem nauk o Ziemi, dyrektorem Instytutu Geofizyki UW, jednym z założycieli portalu Nauka o klimacie.
Poprowadzi je Filip Springer, reportażysta, autor jednego z artykułów 6. numeru „Polskiego Przeglądu Migracyjnego".
Spotkanie rozpocznie się 12 lutego o godz. 18.00 na kanale YouTube Muzeum Emigracji w Gdyni.

ikona