1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Wsiąść do pociągu z Gdyni do Pragi

České dráhy wydzierżawią lokomotywy, które będą obsługiwać połączenia ze stolicy Czech do Gdyni i na Słowację. Póki co czeski przewoźnik rozpatruje oferty, które otrzymał w ramach przetargu. Jeśli jego plany się powiodą, już w grudniu przyszłego roku będziemy mogli pojechać koleją z Gdyni do malowniczej Pragi.


Koleje czeskie, czyli ČD (České dráhy) chcą wydzierżawić trzynaście lokomotyw „Vectron”, które mają obsługiwać połączenia do Polski i na Słowację. W zamyśle Czechów jest uruchomienie połączenia: Praga -Wrocław-Gdynia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pociągi pojadą na tej trasie już w grudniu 2022 roku. Obecnie trwają negocjacje z PKP Intercity i Ministerstwem Infrastruktury.
Lokomotywy zostaną wydzierżawione na dziesięć lat. Obecnie przewoźnik finalizuje przetarg na ich dostawę. ČD otrzymało sześć ofert.
Czeskie koleje muszą wymienić starsze lokomotywy, które nie są ekonomiczne i przestawić się na inny system napięcia ze względu na trwającą konwersję sieci trakcyjnej.
Nowe Vectrony mają pojechać z Pragi do Vsetinu i Luhačovic oraz na planowanej linii z Pragi do Gdyni. Koleje czeskie będą mogły wykupić lokomotywy na własność po roku dzierżawy.
W tej chwili České dráhy są w trakcie realizacji przetargów na dostawy do 90 lokomotyw dostosowanych do prędkości 200 km/h oraz 50 lokomotyw, które rozpędzą się do 230 km/h.
Pierwsze 6 „Vectronów” ma trafić do ČD do końca marca 2021 roku. Pojadą z Pragi do miejscowości Staré Město. Pozostałe 7 lokomotyw powinno dotrzeć do końca października 2022 roku i obsługiwać linię: Praga-Lichkov-Wrocław-Gdynia.