1441 (1141) 2020-02-12 - 2020-02-18

Zdolni z Pomorza mogą teraz więcej

Garść dobrych wiadomości czeka na tych uczniów, którzy biorą udział w projekcie „Zdolni z Pomorza – Gdynia” lub są nim zainteresowani. Będzie on realizowany dłużej – do 31 października 2023 roku. To oznacza, że więcej zdolnych, młodych ludzi zostanie objętych wsparciem. Będzie więcej zajęć matematyki, fizyki, chemii, biologii i kompetencji społecznych. Zaplanowano też całkiem nowe formy wsparcia. Nie tylko dla uczniów – projekt zainspiruje także ich rodziców. Na realizację tych działań samorząd Gdyni pozyskał dodatkowo ponad 480 tys. zł ze środków unijnych.

– Cieszę się, że wachlarz możliwości w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” stale poszerza się i możemy zaproponować uczniom kolejne rozwiązania, dzięki którym będą wszechstronnie się rozwijać. Gdynia jest miastem dialogu i innowacyjnych pomysłów w edukacji, więc przygotowaliśmy dla uczniów zajęcia z kompetencji obywatelskich, czyli doskonalenie umiejętności porozumiewania się w różnych środowiskach, wzajemnej tolerancji, rozumienia różnych punktów widzenia, negocjacji. Pamiętajmy, że sukcesy naszych zdolnych uczniów to w dużej mierze także zasługa ich rodziców. Dlatego mamy kompleksową ofertę warsztatów przeznaczonych specjalnie dla nich. Już teraz gorąco na nie Państwa zapraszam – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Przedłużenie realizacji „Zdolnych z Pomorza” otwiera drogę tym nieprzeciętnym uczniom, którzy jeszcze nie mieli szansy wziąć udziału w projekcie. Czeka na nich ponad 200 dodatkowych miejsc.
Tym samym zwiększy się również liczba zajęć pozalekcyjnych z flagowych przedmiotów tego projektu (matematyka, informatyka, fizyka, biologia, chemia, kompetencje społeczne). Od nowego roku szkolnego ruszą zajęcia z kompetencji obywatelskich, a więc seria ciekawych warsztatów dotyczących m.in. kształtowania umiejętności międzykulturowych (International Teams), radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami, globalnych wyzwań związanych z ochroną klimatu i osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju, a także treningi antydyskryminacyjne itp. Wiadomo, że tak „zdolnej” nauce powinien towarzyszyć kreatywny relaks, dlatego w ramach projektu przygotowano również darmowe vouchery, dzięki którym uczniowie będą mogli m.in. pójść do teatru, kina czy muzeum w Gdyni.
Z kolei dla rodziców przygotowano cykl inspirujących spotkań ze specjalistami. Będą oni omawiać m.in. specyfikę rozwoju dziecka zdolnego i powiedzą jak efektywnie je wspierać. Rodzice poznają również wartość realizowanych w projekcie zajęć dla uczniów. Będą mogli także skorzystać z indywidualnych konsultacji.
„Zdolni z Pomorza” podążają właśnie w tym kierunku – rozwijania kompetencji miękkich i międzykulturowych uczniów oraz wspierania ich rodziców. To droga, która ułatwi i pomoże jeszcze efektywniej zdobywać wiedzę, spełniać największe marzenia. Koordynatorzy projektu zachęcają zarówno młodzież, jak i rodziców i opiekunów do udziału we wszystkich formach wsparcia.
Szczegóły i harmonogramy zajęć w ramach projektu na stronie internetowej
http://edukacja.gdynia.pl.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020.