1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Drugie życie laptopów. Trafiają do uczniów

Łącznie czterdzieści używanych laptopów przekazano dzieciom do nauki zdalnej dzięki akcji Akademii Marynarki Wojennej. Ich odświeżaniem zajmuje się uczelniane Laboratorium Podstaw Techniki. Komputery z drugiej ręki wspierają naukę młodych gdynian razem z nowym sprzętem, który od początku pandemii został kupiony ze środków miasta Gdyni, rządowych dotacji i dzięki inicjatywom prywatnych firm.


Kiedy kilka miesięcy temu uczniowie ze szkolnych ławek przenieśli się przed ekrany komputerów w domowym zaciszu, laptopy nagle stały się jedną z najpilniejszych potrzeb dla wielu dzieci. Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa sprawiły, że w organizowanie sprzętu do zdalnej nauki zaangażowały się nie tylko samorządy i rząd, ale powstało też wiele oddolnych, szlachetnych inicjatyw, które pomagały dostarczać uczniom narzędzia do nauki.
Jedna z nich powstała w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w Laboratorium Podstaw Techniki cały czas trwa akcja „odświeżania” używanych laptopów. Uczelnia przyjmuje używany sprzęt od osób prywatnych, który po lekkim liftingu trafia do potrzebujących dzieci. W ten sposób udało się już dać drugie życie 40 laptopom.
Akcja, którą Akademia Marynarki Wojennej prowadzi niemal od początku pandemii jest możliwa przede wszystkim dzięki darczyńcom, ale także uczelnianej społeczności, która m.in. zbiera pieniądze na zakup potrzebnych części do laptopów. Zbiórka używanego sprzętu nadal trwa, wytyczne to minimum procesor o taktowaniu 2.0 GHz i 2 rdzeniach, 4 GB pamięci RAM lub możliwość jej rozszerzenia oraz rok produkcji nie wcześniejszy niż rok 2012.
Kilkadziesiąt odświeżonych laptopów to ważna cegiełka w całym procesie wyposażania uczniów gdyńskich szkół w niezbędny sprzęt. Pod tym względem miniony rok był niezwykle pracowity – do końca grudnia miasto Gdynia z udziałem własnych środków oraz środków pochodzących z rządowych dotacji kupiło łącznie 307 nowych laptopów i 54 tablety. Na cele nauki zdalnej wypożyczono też około 1500 przenośnych komputerów, które na co dzień znajdowały się na wyposażeniu gdyńskich szkół. Do zakupu sprzętu dla uczniów przyłączyły się także gdyńskie firmy – Galeria Klif, Centrum Riviera, Port Gdynia czy Refinitiv. Łącznie to dodatkowych 145 komputerów i 190 tabletów, a także drukarki, słuchawki czy programy antywirusowe. W ubiegłym tygodniu do Gdyni dotarło też 20 laptopów ufundowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.