1442 (1142) 2020-02-19 - 2020-02-25

Idzie nowe, czyli zmiany w bibliotecznych filiach

Nadchodzą zmiany w sieci gdyńskich bibliotek. Filia mieszcząca się obecnie w małym, niespełna 70-metrowym lokalu przy ul. Śląskiej 56 zostanie wygaszona. Czytelnicy z Działek Leśnych będą mogli nadal korzystać z działającej kilkaset metrów dalej biblioteki przy ul. Warszawskiej 3 i dobrze wyposażonej Wypożyczalni Centralnej przy ul. Abrahama. Powstanie też filia Biblioteki Gdynia w zupełnie nowym budynku przy ul. Łowickiej.


Już w przyszłym roku do sieci gdyńskich bibliotek dołączy kolejna nowoczesna filia działająca w nowym, powstającym właśnie budynku przy ul. Łowickiej w Małym Kacku. To kolejny element realizacji „Strategii Biblioteki Gdynia na lata 2018-2024”, której jednym z głównych celów jest dostosowywanie sieci placówek do rozwoju miasta i jego dzielnic. Wypożyczalnia w zupełnie nowym obiekcie, tuż obok centrum sąsiedzkiego i hali sportowej będzie służyć przede wszystkim mieszkańcom dzielnicy.
Łączna liczba 20 filii Biblioteki Gdynia pozostanie bez zmian. Na bibliotecznej mapie miasta zajdzie jeszcze jedna zmiana - dotychczasowa filia nr 7 mieszcząca się w małym, zaledwie 70-metrowym lokalu przy ul. Śląskiej 56 w dzielnicy Działki Leśne zostanie wygaszona z końcem 2021 roku. Dla czytelników z tej okolicy zmieni się jednak niewiele – korzystających z bibliotecznych księgozbiorów nadal będzie obsługiwać inna filia w tej samej części miasta, oferująca lepsze warunki i położona zaledwie 700 metrów dalej. Jeszcze bliżej z tej samej lokalizacji będzie do dobrze wyposażonej wypożyczalni przy ul. Abrahama w Śródmieściu.
Przypomnijmy, że w najbliższym czasie nowe filie Biblioteki Gdynia pojawią się też na Pustkach Cisowskich i Cisowej. Proces reorganizacji miejskiej biblioteki rozpoczął się pod koniec 2017 roku, gdy Rada Miasta Gdyni uchwałą „w sprawie reorganizacji sieci filii oraz zmiany statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni” wprowadziła pierwsze istotne zmiany, w tym m.in. połączenie trzech filii w Bibliotekę Wiedzy czy utworzenie Biblioteki z Pasją w budynku Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

ikona